Marți, 24 iunie 2025, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași – Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași a desfășurat două noi activități a proiectului: Vara în lectură, desen, joc și muzică.
Elevii de gimnaziu, coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au desenat flori de vară, sânziene, modele de ii, icoane, deoarece astăzi este sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, Ziua Internațională a Iei și Drăgaica sau Sânzienele.
Elevii claselor primare, coordonați de prof. religie Elena Miron, prof. înv. primar Corina Lavric, prof. înv. primar Anca Anghel și prof. Irina Manolache au făcut cunoștință cu serviciile pe care le oferă biblioteca județeană celor mici, iar reprezentanta bibliotecii a citit celor mici poezii despre flori, livadă și natură din cărțile pentru copii aflate în colecțiile bibliotecii.
Mulțumim tuturor pentru implicare!
Articole similare
În 13 noiembrie 2025, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” din Iași în parteneriat cu Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide” - Academia Română, Filiala Iași au fost prezenți la elevii de liceu de la Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iași Evenimentul cultural-educativ din ediția a II-a a proiectului denumit: Moștenirea culturală și lingvistică a limbii române din cadrul programului: Provocările Culturii în sinergie cu proiectul „Academia Altfel” a fost susținută prelegerea: „Dicționarele în era digitală” de CS I dr. Elena Isabelle Tamba, coordonator al Departamentului de Lexicologie și
Joi, 13 noiembrie 2025, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a primit vizita elevilor din clasa a IV-a (prof. Gabriela Burlacu și învățător Denisa Lucaci) și clasa a IX-a (prof. Tiberiu Colțun) de la Liceul Teoretic EVISS Iași coordonat de director, prof. Ciprian Ciurea. Inițiativa a plecat din partea celor aproape 25 de elevi și profesori care au venit în spațiul Bibliotecii Județene Iași. Cu toții s-au simțit foarte bine pentru că, au aflat informații interesante despre istoria Bibliotecii, despre colecțiile de carte și serviciile specifice, despre cartea de patrimoniu, despre
Joi 13 noiembrie 2025, Filiala „Vasile Alecsandri” a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” din Iași a primit vizita elevilor claselor a IV-a și a II-a de la Școala „Lorelay”. Însoțiți de doamna profesor Bianca și domnișoara profesor Ana, școlarii au pășit încrezători, majoritatea pentru prima dată, pragul bibliotecii. Foarte cuminți, ei au ascultat cu atenție toate explicațiile bibliotecarelor. Și pentru că le-am stârnit curiozitatea, au demarat o sesiune de întrebări: „Câte cărți sunt în bibliotecă?”, „Care este cea mai veche carte din bibliotecă?”, au fost doar câteva din întrebările lor. Au












