INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE – LIBERTATE (VAL), ediția a VIII-a
Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 30 aprilie 2026Timp citire: 1,8 min

Distribuie

Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a derulat pe 27 aprilie 2026 o altă sesiune de informare a proiectului: INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE – LIBERTATE” (VAL) (ediția a VIII-a) pentru elevii Colegiului Național Iași coordonat de director, prof. dr. Elena Calistru și director adjunct, prof. Mihaela Georgeta Țurcănașu, împreună cu prof. Mihaela Fiscuțean.

Activitatea tematică de prevenție educativă interactivă și fructificată prin întrebări din partea tinerilor a fost susținută de inspector de specialitate, Cora Camelia din cadrul Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Iași și subcomisar de poliție, Anca Alexandra Vîjiac și inspector de poliție, Sabina Mihaela Ciocan de la Direcția Generală Anticorupție (D.G.A.) – Serviciul Județean Anticorupție Iași.

Cele mai cunoscute fapte de corupție sunt luarea și darea de mită. Cine nu a auzit de „stimulentele” date pentru obținerea sau urgentarea unor servicii, realizarea unor acte etc. Chiar dacă aceasta nu poate fi eliminată în totalitate, de fiecare dintre noi depinde gradul răspândirii ei. Ce putem face? În primul rând, fii convins că EȘTI IMPORTANT! Prevenirea și combaterea corupției depind în egală măsură și de tine. Dacă nimeni nu mai dă șpagă, nu vor mai exista nici funcționari corupți. Semnalează IMEDIAT problema! Cei mai mulți funcționari sunt corecți, așa că orice alte situații trebuie pedepsite conform legii.

Cetățenii care doresc să semnaleze fapte de corupție se pot adresa Serviciului Județean Anticorupție Iași, str. Zugravi nr. 64, tel. 0232.301.206, fax 0232.211.866, e-mail iasi.dga@mai.gov.ro  sau pot apela linia telefonică gratuită Call-center anticorupție 0800.806.806.

Proiectul inițiat de Biblioteca Județeană Iași în parteneriat cu Direcția Generală Anticorupție (D.G.A.) – Serviciul Județean Anticorupție Iași și Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Iași se află în implementare în perioada octombrie 2025-iunie 2026 cu unitățile școlare preuniversitare și universitare de la nivelul județului Iași.

Articole similare

  • La atelierul de lectură și art-craft Povești cu lipici și imaginație, fiecare zi de marți este o nouă aventură! Astăzi am pornit în lumea fascinantă a cărții Pânza de bufniță, unde imaginația ne-a fost cel mai bun ghid. Inspirați de poveste, copiii au creat bufnițe haioase din hârtie, au umplut foile de culoare și fantezie, iar apoi și-au testat memoria, atenția și spiritul de observație cu jocul BrainBox  - România. Zâmbete, creativitate, joacă și multe descoperiri – ingredientele unei zile de vacanță petrecute exact așa cum ne place! Dacă v-am

  • Marți, 21 iulie 2026, Biblioteca  Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi a organizat una din activitățile proiectului de vacanță Alte cărți și biblioteci – Cunoaștem cărțile bibliotecii de această dată - Cunoaștem alte biblioteci, care s-a desfășurat la Mediateca Institutului Francez Iași. Întâlnirea a fost coordonată de doamna Cristina Iliescu de la Mediatecă, alături de elevii de la școala de vară Educart, coordonați de prof. înv. primar Doina Scutaru și prof. înv. primar Denisa Pintilie. Cei mici au învățat cuvinte simple în limba franceză și au ascultat lectura cărților: „Les pirates” și

  • «Amintiri din Marele Război» nu sunt relatări de pe front, nici explicații ale unor evenimente. Autorul merge către semnificație și poveste. Mihai Ștefănescu-Galați scrie povești care ne definesc. Despre vremuri incerte și dramatice. Propune o viziune a unei lumi. Și o face într-o manieră memorabilă. Cartea nu e rezultatul unor editări mentale ci, dacă e să-l cităm pe Garabet Ibrăileanu, «are savoarea lucrurilor naturale, necăutate». Scriitorul-medic e spontan, are umor și spirit. E opera unui autor talentat, a unui om vrednic și de caracter. Un Om, așa cum scriam în