From Seuss to Serious: Celebrating Voices that Raised Generations
Autor: Categorii: Evenimente American Corner, Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 11 noiembrie 2025Timp citire: 0,7 min

Distribuie

Elevi de clasa a V-a de la Colegiul Național ”Costache Negruzzi” din Iași  au participat la un atelier captivant, intitulat „From Seuss to Serious”, făcând astfel o călătorie prin opera a șase mari scriitori americani. Accentul principal a fost pus pe literatura pentru copii, explorând modul în care aceasta a modelat generații de cititori. De la rimele jucăușe și personajele iconice ale lui Dr. Seuss la temele mai profunde și structurile narative complexe, elevii au analizat diversitatea genului. Prin analize atente și discuții interactive, ei au putut  descoperi valoarea durabilă a acestor capodopere. Atelierul a oferit o perspectivă nouă asupra modului în care poveștile inocente pot purta mesaje complexe și serioase.

Mulțumim tuturor participanților!

Mulțumiri speciale doamnei profesoare Cristina Mocanu!

Articole similare

  • Desenele din cadrul  proiectului „Prietenie … pe o… sfoarăˮ, ediția 2026 au fost  expuse; tema acestui an  este celebrul roman Pippi Șosețica al scriitoarei suedeze Astrid Lindgren. Ne-am bucurat de noile creații plastice, unde creativitatea și imaginația copiilor și-au spus cuvântul prin jocurile culorilor folosite. Ca urmare Pippi Șosețica are noi prieteni și călătorește în locații variate, împărtășind noi aventuri. Se mai întoarce în bibliotecă pentru scurt timp, preferând mai degrabă  să învețe copiii cum se pot descurca în situații surprinzătoare. Copiii care au lucrat desenele de pe sfoara prietenoasă

  • Vacanța de vară este momentul perfect pentru explorare, distracție și multă culoare! Miercuri, 8 iulie, biblioteca și-a deschis porțile pentru toți copiii dornici să își transforme imaginația în realitate, în cadrul activității Atelier de desen creativ. Lăsăm ecranele deoparte și dăm frâu liber inspirației! Într-o atmosferă relaxantă și prietenoasă, înconjurați de cărți și povești, cei mici vor învăța să își exprime emoțiile și ideile prin intermediul liniilor și al culorilor.

  • Copiii și tinerii sunt invitați să petreacă vacanța la bibliotecă, cu ateliere de lectură, storytelling, activități creative, robotică, jocuri, concursuri, tururi ghidate și multe alte surprize. Programul activităților din luna iulie, pe zile, ore și locații, poate fi consultat în tabelul atașat. Participarea este gratuită, pe baza permisului de intrare valabil, eliberat gratuit pentru toate categoriile de vârstă. Pentru o bună organizare, înscrierea prealabilă se face la numerele de telefon indicate pentru fiecare activitate. Vă așteptăm cu drag la o vară plină de lectură, joacă și descoperire!