Vizită la bibliotecă – Filiala „Ateneu”
Autor: Categorii: Filiala „Ateneu”, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 23 octombrie 2025Timp citire: 0,9 min

Distribuie

În cadrul programului „Școala Altfel”, elevii clasei a II-a, de la Școala Gimnazială ,,Gh.I. Brătianu”, însoțiți de doamna profesor Pristaviță Roxana, au participat la o activitate educativă desfășurată la Filiala „Ateneu” a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” din Iași. Vizita a fost o adevărată aventură în lumea cărților, a poveștilor și a cunoașterii.

Copiii au fost întâmpinați de bibliotecarele filialei, care le-au explicat: ce este o bibliotecă publică, cum sunt așezate cărțile la raft, de ce este important să păstrăm ordinea la raft, cum pot împrumuta cărți și au răspuns întrebărilor micilor curioși.

Elevii au fost impresionați să vadă cât de bogată este colecția de cărți pentru copii și au răsfoit și citit cu entuziasm o selecție de cărți adecvate vârstei lor.

Vizita la bibliotecă a fost o experiență plină de bucurie, curiozitate și descoperiri, care i-a învățat pe elevi că lectura deschide uși spre lume, prietenie și imaginație.

Articole similare

  • În 13 noiembrie 2025, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” din Iași în parteneriat cu Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide” - Academia Română, Filiala Iași au fost prezenți la elevii de liceu de la Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iași Evenimentul cultural-educativ din ediția a II-a a proiectului denumit: Moștenirea culturală și lingvistică a limbii române din cadrul programului: Provocările Culturii în sinergie cu proiectul „Academia Altfel” a fost susținută prelegerea: „Dicționarele în era digitală” de CS I dr. Elena Isabelle Tamba, coordonator al Departamentului de Lexicologie și

  • Joi, 13 noiembrie 2025, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a primit vizita elevilor din clasa a IV-a (prof. Gabriela Burlacu și învățător Denisa Lucaci) și clasa a IX-a (prof. Tiberiu Colțun) de la Liceul Teoretic EVISS Iași coordonat de director, prof. Ciprian Ciurea. Inițiativa a plecat din partea celor aproape 25 de elevi și profesori care au venit în spațiul Bibliotecii Județene Iași. Cu toții s-au simțit foarte bine pentru că, au aflat informații interesante despre istoria Bibliotecii, despre colecțiile de carte și serviciile specifice, despre cartea de patrimoniu, despre

  • Joi 13 noiembrie 2025, Filiala „Vasile Alecsandri” a  Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” din Iași a primit vizita elevilor claselor a IV-a și a II-a de la Școala „Lorelay”. Însoțiți de doamna profesor Bianca și domnișoara profesor Ana,  școlarii au pășit încrezători, majoritatea  pentru prima dată, pragul bibliotecii. Foarte cuminți, ei au ascultat cu atenție toate explicațiile bibliotecarelor. Și pentru că le-am stârnit curiozitatea, au demarat o sesiune de întrebări:  „Câte cărți sunt în bibliotecă?”, „Care este cea mai veche carte din bibliotecă?”, au fost doar câteva din întrebările lor. Au