Scrisoare mamei – Expoziție de lucrări plastice
Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 9 martie 2023Timp citire: 0,6 min

Distribuie

Dragă mamă, când vei veni în prag de sărbătoare, florile să ți se închine, iar eu (să nu crezi că sunt mic) voi ruga ghiocelul să te arate lumii cât ești de minunată.

Cu aleasă prețuire, preșcolarii de la Școala Gimnazială Bosia au realizat colaje, felicitări și mărțișoare.

Coordonatori:

Prof.coordonator Alfredina Ioana Papuc – grupa mare

Prof.înv.preșcolar Cosmina Mariana Jirariu

Prof.înv.preșcolar Mihaela Zota

Prof.înv.preșcolar Cristina Alina Dorofte

Prof.înv.preșcolar  Diana Tudurache

Expoziția este găzduită de Biblioteca Județeană ”Gh. Asachi” Iași -Biroul Împrumut pentru Copii în perioada 08 – 25.03.2023.

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a