Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 5 mai 2018Timp citire: 0,7 min

Distribuie

Joi, 3 mai 2018, ne-am întâlnit cu mic şi mare la Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” – Biroul Împrumut pentru Copii, să schimbăm informaţii despre poveştile Fraţilor Grimm, în cadrul proiectului Prietenie… pe o… sfoară.

Protagonişti au fost  elevii claselor a II-a şi a III-a de la Şcoala Gimnazială „Gh. Asachi” Iaşi, însoţiţi de doamnele Mihaela Ruşconi şi Silvia Turanschi, profesori înv. primar.

După vizionarea prezentării referitoare la viaţa fraţilor Grimm, am certificat concluzia: uneori basmele pot fi reale.

Am ales să citim împreună una din poveştile mai puţin cunoscute ale celor doi autori, şi anume „Regina albinelor”.

La finalul întâlnirii, reale au fost şi planşele colorate de copii cu personaje din poveştile prezentate.

Articole similare

  • Vineri, 19 iunie 2026, de la ora 10.00, Biblioteca  Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi în parteneriat cu Universitatea de Științele Vieții, Facultatea de Horticultură și Liceul Tehnologic „Petru Poni” organizează o nouă întâlnire din cadrul proiectului „Om, mediu, alimentație, sănătate” – Final de proiect – laboratoare de studiu. Elevii de la Liceul Tehnologic „Petru Poni” Iași coordonați de prof. Ersilia Coșbuc, prof. de mediu Oana Plavan, vor participa la o întâlnire cu  laboratoarele Universității de Științele Vieții și cărțile / STAS-urile utilizate pentru determinări fizico – chimice, sau pentru studiu în

  • Profesorul Eisaburo Ueno de la Universitatea din Tokio ridică de la poștă un colet în care se află un cățeluș, cadou pentru fiica sa. În curând, relația dintre profesor și câinele Hachiko devine specială. Nimic, niciodată, nu o va putea rupe, fiindcă este bazată pe prietenie și fidelitate. În fiecare dimineață Hachiko își însoțește stăpânul la gara și în fiecare după-amiaza îi așteaptă întoarcerea, la 17:30 fix. Zi de zi, săptamână după săptămână, lună de lună, an după an... O poveste extrem de emoționantă și sensibilă, bazată pe fapte reale,

  • În ziua de duminică, 14 iunie 2026, la Iași, începând cu ora 10, în sala de lectură a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi”, s-a desfășurat o nouă ședință culturală a Asociației Literare „Păstorel” (ALPI). Evenimentul a fost moderat de către scriitorul și comandorul (r) Mihai Batog-Bujeniță. Concret, s-a făcut vorbire despre cărțile: Arca lui Păstorel, Vol. I, interviuri, de Dumitru ȘERBAN, volum care a văzut lumina tiparului în anul 2025 la Editura Asachiana (Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”, Iași); Babilonica, de Mihai Batog-Bujeniță, Editura PIM, Iași, 2026; Cântul nopților de mai, de