Distribuie
Vineri, 29 septembrie 2023, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași – Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Școala Gimnazială „Ionel Teodoreanu” Iași, a organizat Nocturna Bibliotecilor – Cartea – sunetul și imaginea cugetului meu.
Nocturna Bibliotecilor din 2023, este ediția a XIV-a, are loc în perioada 29 – 30 septembrie 2023 și în acest an poartă titlul „BIBLIOTECA – SUNET – IMAGINE – CULOARE”.
Cei mici au ascultat: Ciocârlia – trilurile păsării, compoziția lui George Enescu, au aflat despre interpretarea extraordinară a acesteia la Turnului Eiffel, despre întâlnirea la Paris a lui Enescu cu Brâncuși și au ascultat citită de voluntara bibliotecii, studenta Eliza Leca: „Povestea unui pui de soare” de Cristina Andone, din cartea „Enescu și hora razelor de soare” care se regăsește în colecțiile bibliotecii.
Elevii coordonați de prof. înv. primar Cristina Elena Alexa și bibliotecar Manuela Mocanu, au primit povestea sub forma unor mici cărticele și au lecturat-o în ștafetă. Astfel am încercat să definim locul cărții și al bibliotecii în viața fiecăruia prin participarea la această întâlnire care a avut loc la biblioteca școlii, sub îndrumarea lector univ. dr. Ona Anghel de la UNAGE – DPPD.
Mulțumim tuturor participanților pentru interesul și căldura implicării!
Articole similare
Cea de-a treia întâlnire din cadrul „Atelierului de Colaje” de joi 30 iulie 2026 de la Filiala „Vasile Alecsandri” a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi”, ne-a provocat să privim creația dintr-o altă perspectivă: de această dată am lucrat pe verticală. Fiecare lucrare a devenit o expresie a propriilor idei și gânduri, îmbrăcate în multă culoare, joacă și voie bună. Vara și-a făcut loc în fiecare colaj prin nuanțe vii, spontaneitate și bucuria de a crea împreună. Un atelier în care imaginația a avut libertatea să se exprime , iar fiecare colaj
Stimați utilizatori, Vineri, 31 iulie 2026, începând cu ora 13:00, programul cu publicul la sediul central al Bibliotecii va fi sistat pentru realizarea dezinsecției spațiilor.
„Iubirea față de cărți se cultivă cu pasiune, iar noi avem marele noroc de a întâlni la Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași oameni care fac acest lucru cu o răbdare infinită. Mulțumim doamnelor bibliotecare pentru că transformă biblioteca într-un spațiu al liniștii și al descoperirilor pentru copiii de la Meras Kids, ascultându-le mereu cu drag cererile și alegerile literare!” Meras kids „Sunt acele zile în care timpul stă pe loc și ai ocazia să te pierzi printre paginile celei mai bune cărți, într-o aventură fantastică ce începe la doar un

