Moldova de ieri și de azi
Autor: Categorii: Sediul centralUltima actualizare: 4 aprilie 2016Timp citire: 0,7 min

Distribuie

Vineri, 01 aprilie 2016, ora 13.00, la Centrul de Documentare al CNER a avut loc manifestarea „Moldova de ieri și azi”.

Despre artiștii de ieri și de azi ai Moldovei și ai Iașului au vorbit Alina Guțu și Elena Șredchi de la Universitatea de Arte Iași, Aliona Furtună, Mălina Ciobanu și Evelina Boghean de la Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași. S-au rememorat o serie de evenimente istorice, precum transformarea României în regat (26.03.1881), Unirea Basarabiei cu România (27.03.1918), înființarea Academiei Române (29.03.1879).

Activitatea a fost coordonată de către doamna profesor Mihaela Hendreș și a avut loc în cadrul proiectului „Iașii celor două Moldove”, proiect inițiat de Asociația Adolceris și Cercul de Istorie al Colegiului Național „Emil Racoviță”, alături de partenerii colegiului: Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași și Universitatea de arte „George Enescu” Iași.

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a încheiat ediția a VIII-a a proiectului: ”INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE - LIBERTATE” (VAL) cu o sesiune interactivă de informare preventivă în 23 iunie 2026. Activitatea s-a derulat pentru elevii claselor a IX-a de la Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” Iași, împreună cu prof. Cristina Hîncu, prof. Luminița Agachi, prof. Camelia Apopei, prof. Irina Mocanu, prof. Liliana Bulgariu și prof. Loris Nastasă. Proiectul educațional-informațional, având ca public țintă elevii cu vârsta între 14-18 ani din liceele de la nivelul județului Iași, inițiat de Biblioteca Județeană, pune