Distribuie
Marți, 7 martie 2017, la Secția Împrumut pentru copii a Bibliotecii Județene „Gh.Asachi” Iași s-a desfășurat atelierul interactiv Mărțișorul ieri și azi dăruit copiilor, în cadrul proiectului Carte și tradiție românească. Participanții au fost elevii clasei a II-a de la la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași, însoțiți de d-na Nicoleta Slabu, profesor învățământ primar.
Prezentarea mărțișorului și a tradițiilor care-l însoțesc a fost făcută de Ana Maria Rață și de Vlad Trandafirescu, etnografi în cadrul muzeului de profil, parte a Complexului Muzeal Național MOLDOVA Iași. Poveștile despre mărțișor au fost însoțite și de imagini, care ilustrau diversele modalități de realizare a acestui vechi simbol al primăverii. Mărțișoare cusute, croșetate, împletite, pictate pe ceramică sau cioplite în lemn le-au fost prezentate copiilor, care s-au dovedit a fi bine informați, dar și suficient de curioși pentru a pune multe întrebări. La final s-a trecut și la partea practică a atelierului, copiilor prezenți fiindu-le explicată tehnica împletirii firului de mărțisor. Au fost mulțumiți de îndemânarea dovedită și majoritatea au plecat purtând la încheietura mâinii firul de mărțisor, protecția tradițională purtată de ieri și până azi de mulți copii.
Articole similare
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a încheiat ediția a VIII-a a proiectului: ”INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE - LIBERTATE” (VAL) cu o sesiune interactivă de informare preventivă în 23 iunie 2026. Activitatea s-a derulat pentru elevii claselor a IX-a de la Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” Iași, împreună cu prof. Cristina Hîncu, prof. Luminița Agachi, prof. Camelia Apopei, prof. Irina Mocanu, prof. Liliana Bulgariu și prof. Loris Nastasă. Proiectul educațional-informațional, având ca public țintă elevii cu vârsta între 14-18 ani din liceele de la nivelul județului Iași, inițiat de Biblioteca Județeană, pune


