Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 2 noiembrie 2022Timp citire: 0,7 min

Distribuie

Bucuria de a dărui și de a înțelege că prin felul nostru de a fi putem construi povești e o mărturie de iubire pentru cei dragi.

Elvira se numără printre paginile acestei povești. Cititoare la Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași – biroul Împrumut pentru copii, chiar dacă o considerați prea mică pentru fapte mari, prin educația aleasă dăruită de părinții ei, a considerat că o parte din prietenii ei de acasă (jucării – personaje din povești) pot rămâne la biroul Împrumut pentru copii. Nu singuri sau rătăciți printre cărți ci doar în calitate de prieteni pentru o lectură de seară alături de cititorii noștri cât și de cei care vor păși la Bibliotecă în căutarea Fericirii…

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a