Distribuie
Conferința de lansare a proiectelor educativ-preventive „Copiii singuri acasă” și „Prevenirea victimizării persoanelor vârstnice”
Marți, 1 noiembrie 2016, la Casa Corpului Didactic „Spiru Haret” din Iași a avut loc conferința de lansare a două noi proiecte educativ-preventive: „Copiii singuri acasă” și „Prevenirea victimizării persoanelor vârstnice”. Cele două proiecte fac parte din programul de prevenire a delincvenţei juvenile şi a victimizării minorilor și de prevenire a infracţiunilor contra patrimoniului. Inițiativa aparține Secției 4 Politie Iași, parteneri fiind: Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, Inspectoratul Școlar Județean Iași, C.J.R.A.E Iași.
Proiectul „Copiii singuri acasă” se adresează elevilor din școlile cartierului Tătărași și are drept scop prevenirea comportamentului deviant și a victimizării minorilor ai căror părinți sunt plecați la muncă în străinătate.
Prin cel de-al doilea proiect, „Prevenirea victimizării persoanelor vârstnice”, se dorește informarea cetățenilor cu privire la principalele infracțiuni care au ca victime persoanele în vârstă. În acest caz, polițiștii de proximitate, împreună cu partenerii din proiect, vor prezenta bătrânilor măsurile minime de protecție a bunurilor personale de valoare în spatiile publice și în locurile aglomerate.
Cele două proiecte se desfășoară în perioada noiembrie 2016 – iulie 2017.
Articole similare
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a încheiat ediția a VIII-a a proiectului: ”INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE - LIBERTATE” (VAL) cu o sesiune interactivă de informare preventivă în 23 iunie 2026. Activitatea s-a derulat pentru elevii claselor a IX-a de la Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” Iași, împreună cu prof. Cristina Hîncu, prof. Luminița Agachi, prof. Camelia Apopei, prof. Irina Mocanu, prof. Liliana Bulgariu și prof. Loris Nastasă. Proiectul educațional-informațional, având ca public țintă elevii cu vârsta între 14-18 ani din liceele de la nivelul județului Iași, inițiat de Biblioteca Județeană, pune


