CENTRUL DE INFORMARE COMUNITARĂ – „Veronica”, primul spital social din România destinat sărmanilor
Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 15 februarie 2024Timp citire: 0,7 min

Distribuie

Părintele Dan Damaschin, cunoscut că ajută mii de copii şi mame în suferinţă, a construit, din donaţii, un spital cu zeci de specializări, cu aparatură performantă şi chiar farmacie. Medicii de aici vor fi plătiţi din donaţii sau vor face voluntariat, iar oamenii în nevoie se vor putea trata gratis.

Clinica „Veronica”, primul spital social din România destinat oamenilor nevoiași, va fi gata luna aceasta – februarie 2024. Părintele Dan Damaschin, inițiatorul acestui proiect, a anunțat că în 15 februarie va avea loc recepția lucrărilor, iar până la finalul lunii februarie 2024, unitatea medicală unică în România își va deschide ușile pentru persoanele din medii defavorizate sau aflate în nevoie.

„Veronica”, primul spital social din România destinat sărmanilor. „Am ales numele unei mame care nu s-a putut trata la timp” | adevarul.ro

Articole similare

  • Ursul și Ursulețul se pregătesc pentru lungul lor somn de iarnă. Dar Ursulețul este îngrijorat: dacă vor rămâne fără vise în timpul marelui somn? Așa începe o mare aventură, în care un ursuleț pornește în lumea largă, în căutare de vise. De la îndrăgitul autor Michael Rosen și ilustratorul nominalizat la Medalia Carnegie, Daniel Egnéus, o poveste uimitoare despre speranță, reziliență și visele care ne susțin. Mai multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/marea-visare-n55xv9km/    

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de