Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 3 noiembrie 2022Timp citire: 0,5 min

Distribuie

Iașul are un nou membru al Academiei Române, în persoana lui Daniel Condurache, profesor universitar la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, prorector al Politehnicii ieșene între anii 2012 – 2020, dar și fondatorul școlii de jurnalism de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, lider al publicației-fanion „Opinia studențească“.

Prof. univ. dr. ing. Daniel Condurache a devenit astfel membru corespondent al Secției de științe tehnice, propunerea sa fiind înaintată de către Filiala din Iași a Academiei Române.

Profesorul Daniel Condurache a intrat în Academia Română. „Este cea mai mare izbândă a carierei mele“ | adevarul.ro

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a