Marți, 24 martie 2026 la ora 12.00, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași desfășoară activitatea: Cărțișor de suflet în proiectul ediției a IX-a: Dacă nu poți veni la bibliotecă, vine biblioteca la tine!
În acest demers educațional terapeutic ne-am propus să avem un moment de interacțiune, socializare și schimb de experiențe de viață și școală în echilibru cu arta, poveștile, jocul, muzica și lectura propusă de voluntarii și partenerii proiectului.
Înconjurați de energia, vitalitatea și afecțiunea tinerilor voluntari ai Asociației Centrul Diecezan Caritas Iași vom fi prezenți alături de responsabilul de proiect din partea bibliotecii, cu life-coach, Irina Olariu – organizator de Ateliere Interactive Veselica Iași și coordonatorul, asistent social, Ioana Cristian de la Asociația Centrul Diecezan Caritas Iași prin Centrul de Resurse pentru Familii la elevii Școlii Gimnaziale Speciale „Constantin Păunescu” Iași coordonat de director, prof. Mariana Cojocaru.
Ceilalți parteneri din proiect vor trimite format electronic varianta potrivită (povestiri, poezie, desene) care să reprezinte tematica activității.
Proiectul este o inițiativă a Bibliotecii Județene și se încadrează în programul ”Perfecționarea și diversificarea fondului de documente și ale serviciilor de bibliotecă” și își propune să conducă la conștientizarea, îmbunătățirea și împuternicirea societății ieșene (prin voluntarii implicați și beneficiarii proiectului vizați) la întărirea gradului de coeziune socială intergenerațională prin promovarea cărții și a lecturii.
Durata de implementare a proiectului vizează opt luni de zile din noiembrie 2025-iunie 2026 în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială a Protecției Copilului (DGASPC) Iași, Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Dizabilități Revis Hârlău, Școala Gimnazială Specială „Constantin Păunescu” Iași, Școala Gimnazială Specială Pașcani, jud. Iași, Asociația Centrul Diecezan Caritas Iași prin Centrul de Resurse pentru Familii, Liceul Special „Moldova” Târgu Frumos, jud. Iași. În această ediție avem alături Teatro Blu Magic Iași și Teatrul Interactiv VESELICA Iași.
Articole similare
Miercuri 13 mai 2026 au poposit la Biblioteca Județeană „Gh.Asachiˮ Iași, preșcolarii și școlarii mici de la Școala Primară „Surorile Providențeiˮ Iași însoțiți de profesorii lor, d-nele Eliza Pavel și Paula Giurgi. Cei mici au fost entuziasmați de mărimea și varietatea colecțiilor de carte, în special cele destinate vârstei lor – volumele cu imagini multe și text scurt. Poveștile încântă și farmecă mereu, iar lectura întâmplărilor haioase din cartea E un dragon la tine-n carte (de Tom Fletcher) și interacțiunea copiilor cu personajul principal au avut efectul scontat: se vor
Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi organizează, în colaborare cu fotograf Ramona-Elena Amarandei din Iaşi, în perioada 23 mai – 15 iunie 2026, expoziţia de fotografie intitulată Dincolo de aparenţe – Scriu în culori. Expoziţia cuprinde fotografii cu semnătura Ramonei-Elena Amarandei, care a fost iniţiată în tainele fotografiei de Andreea Drilea în cadrul cursului de fotografie Isee Rookie. Desăvârşirea profesională în arta fotografiei a fost realizată prin apartenenţa la grupul de fotografi profesionişti Isee Mastermind. „Parcursul meu este o căutare continuă a inspiraţiei”, spune Ramona-Elena Amarandei. „Dincolo de cursuri şi platforme
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași invită iubitorii de carte la un eveniment cultural interactiv în 25 mai 2026, ora 17.00 la Sala de Lectură a Bibliotecii Publice (Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr. 10 Iași (Clădirea Galeriile Ștefan cel Mare, etaj). Activitatea propusă are denumirea titlului cărții: „Legenda lui Aurion – Gardianul Prosperității” de Mihai Ionuț Borș în proiectul: „Să înțelegem ce citim” unde va avea loc o reprezentare interactivă pe baza cărții și a genului literar pentru copii cu vârste între 9 și 12 ani. Întâlnirea este structurată


