Asociația Literară „Păstorel” – ședința lunară (12 iulie 2026)
Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 12 iulie 2026Timp citire: 1,5 min

Distribuie

În ziua de duminică, 14 iulie 2026, la Iași, începând cu ora 10, în sala de lectură a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi”, s-a desfășurat o nouă ședință culturală a Asociației Literare „Păstorel” (ALPI). Evenimentul a fost moderat de către scriitorul și comandorul (r) Mihai Batog-Bujeniță.

Concret, s-a făcut vorbire despre cărțile: Arca lui Păstorel, Vol. I, interviuri, de Dumitru ȘERBAN, volum care a văzut lumina tiparului în anul 2025 la Editura Asachiana (Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”, Iași); Legende enigmatice, de Mihai Batog-Bujeniță (Editura PIM, Iași, 2026) și În umbra copilăriei, versuri, română și franceză, de Corina Matei Gherman (PIM, IAȘI, 2026).

În timpul activității culturale din ziua de duminică, 14 IULIE 2026, s-a făcut vorbire și despre revistele: „BOOKLOOK”, revistă internațională de literatură umoristică, Nr. 79/2026 (59, Serie nouă); „Epigrama”, publicație a Uniunii Epigramiștilor din România, Anul XXXIII – serie nouă, Nr. 116, iunie 2026; „Surâsul Bucovinei”, serie nouă, Nr. 1-2, revistă de istorie, literatură și umor editată de către reprezentanții Cenaclului „Nectarie” din comuna Vama, județul Suceava. Un alt periodic despre care s-a făcut vorbire în programul acțiunii culturale din ziua de duminică, 14 iulie a.c., este „Orizont cultural ieșean”, Nr. 11, Aprilie – Mai – Iunie 2026, revistă culturală editată de către reprezentanții Cenaclului de Pictură și Literatură „Octav Băncilă” de la Cercul Militar Iași.

 

Asociația Literară „Păstorel” – ALPI – este un grup format din oameni de artă și cultură, oameni inimoși și cu simțul umorului. Președintele Asociației este domnul comandor Mihai Batog-Bujeniță. Scopul asociației vizează promovarea valorilor culturale, ale umorului literar de cea mai bună calitate, exprimat în poezie, epigramă sau proză.

 

Text și foto: Dumitru ȘERBAN

Articole similare

  • Am ajuns la finalul aventurii noastre din cadrul activității „Povești cu lipici și imaginație” iar ultima întâlnire a fost una plină de culoare, creativitate, voie bună și… multe surprize! De această dată, copiii au pornit într-o nouă aventură alături de îndrăgitul personaj îndrăgit din cartea „Murdarici”. După lectura poveștii, inspirați de cele întâmplate în paginile cărții, micii cititori și-au pus creativitatea la treabă și au confecționat din hârtie un cățeluș simpatic și semne de carte. Și pentru că aceasta a fost ultima întâlnire din cadrul Bibliotecii de vacanță organizată la Filiala „Ion Creangă”,  nu

  • Ziua Limbii Române este un prilej de sărbătoare pentru toți vorbitorii acestei limbi. Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide” (IFRI), Academia Română, Filiala Iași, împreună cu Grădina Botanică „Anastasie Fătu” din Iași alături de Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, vă propune celebrarea acestui eveniment printr-o serie de activități dedicate culturii și naturii. În data de 30 august 2026, începând cu ora 14.30-15.15 în Grădina Botanică „Anastasie Fătu” din Iași (Intrarea este liberă!) Programul evenimentului AICI. Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași participă la seria de activități cu „Atelierul de tradiție românească

  • Joi, 27 august 2026, ora 10.00, la Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași – Compartimentul Împrumut carte pentru Copii și Adolescenți, vă așteptăm să împărtășim o poveste minunată alături de Maria Bodale, colaboratorul nostru  (Departamentul Pro Vita din cadrul  Arhiepiscopiei Iașilor). Este ultimul atelier de lectură din această vară, care încheie vacanța în ritm de poveste și bună dispoziție. Nu uitați să vă înscrieți la atelier fie la sediul bibliotecii sau la telefon  0753024481.