Duminică, 11 februarie 2024, începând cu ora 10, în sala de lectură a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” Iași, s-a desfășurat o nouă manifestare culturală a Asociaţiei Literare „PĂSTOREL” Iaşi (ALPI). Evenimentul a fost moderat de către scriitorul şi comandorul (r.) Mihai Batog-Bujeniţă.
În programul evenimentului au fost prezentate ultimele apariții editoriale ale membrilor asociației și nu numai iar, imediat, am asistat la un recital de epigrame, poezii și proză.
Concret, s-a făcut vorbire despre: AUSTRALIANUL, de Calistrat Robu, carte care a văzut lumina tiparului la Editura PIM din Iași în anul 2023; DIALOG ÎN PRIMĂVARĂ, volum semnat de scriitor Corina Matei Gherman, apărut la Editura PIM din Iași în anul 2024; Cuvintele nu cred în uitare, de Oana Frențescu, poezii, carte apărută la Editura PIM, Iași, în anul 2024.
De asemenea, în timpul evenimentului din ziua de 11 februarie a.c., scriitorul şi comandorul (r) Mihai Batog-Bujeniţă a prezentat, pe scurt, revista „BOOKLOOK!” – Nr. 49/2024 (69), Serie nouă, publicație trimestrială de umor internațional, produs cultural care apare sub egida Asociației Literare „Păstorel” din Iași.
S-a mai făcut vorbire și despre periodicele: „Viața noastră”, Revistă cu apariție variabilă de cultură și viață a Asociației Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor „Elena Cuza” Bârlad, Vaslui, Nr. 61, Decembrie 2023; „Curierul de Iași”, Nr. 814, 8 – 14 februarie 2024, săptămânal informativ al municipiului Iași. În numărul amintit al „Curierului de Iași”, în pagina Memoria Iașului, ing. Mihai Caba a scris textul: Otilia Cazimir – poeta „sufletelor simple”, cu prilejul împlinirii, în ziua de 11 februarie a.c., a 130 de ani de la naștere. În pagina dedicată Otiliei Cazimir, Mihai Caba prezintă: Scurtă biografie; Debutul și pseudonimul literar; Idila dintre Otilia Cazimir și George Topârceanu; Recunoaștere literară; După război; Posteritatea Otiliei Cazimir.
Asociația Literară „Păstorel” – ALPI – este un grup format din oameni de artă și cultură, oameni inimoși și cu simțul umorului. Președintele Asociației este domnul comandor Mihai Batog Bujeniță. Scopul asociației vizează promovarea valorilor culturale, ale umorului literar de cea mai bună calitate, exprimat în poezie, epigramă sau proză.
Articole similare
Vineri, 17 aprilie 2026, de la orele 10.00 și 11.00, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași în parteneriat cu Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, va desfășura noi activități, dedicate copiilor Sărbători Pascale. Elevii claselor primare, coordonați de prof. religie Elena Miron, prof. înv. primar Corina Lavric și prof. înv. primar Anca Anghel, vor participa la două întâlniri în care vom descoperi cărți legate de Sărbătorile Pascale, despre alte sărbători celebrate în apropierea Sfintelor Paști, vom citi și vom afla despre acestea date mai puțin cunoscute. Aceste ateliere vor avea loc la școala
„Tinerii muzicieni se formează nu numai prin interacțiunea cu profesorii, ci și cu publicul, astfel își probează aptitudinile și se autocunosc.” Mihai Cosmei Muzicologul Mihail Cozmei (10 octombrie 1931, Huși -12 aprilie 2026, Iași) profesor universitar, rector al ai Universității Naționale de Arte "G. Enescu" din Iași, scriitor, publicist. Și-a dedicat întreaga viață studiului, cercetării și promovării artei sonore, formând generații de muzicieni și contribuind la dezvoltarea muzicologiei în România. Parcursul său intelectual, consolidat prin studii la Conservatorul din București și prin stagii de specializare la Moscova și Roma,
În Germania anului 1933, Anna trăiește cu capul în nori, prea ocupată cu temele și cu mersul la săniuș ca să plece urechea la discuțiile despre Hitler. Însă într-o zi ea și fratele ei sunt nevoiți să fugă din țară, în grabă și pe ascuns, departe de tot ce cunosc și mai ales de amenințarea nazistă. Așa începe marea lor aventură, uneori înspăimântătoare, adesea amuzantă și cu siguranță din ce în ce mai fascinantă, pe măsură ce copiii trec prin noi și noi întâmplări. Judith a scris Când Hitler a furat










