Miercuri, 11 iunie 2025, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iași în parteneriat cu Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP) – Direcția Județeană de Mediu (DJM) Iași și Liceul Teoretic „Ion Creangă” Fălești, Republica Moldova, a desfășurat activitatea „Arborii seculari ai Iașului”. Reprezentanta Direcției Județene de Mediu Iași, a prezentat arborii seculari din municipiul și județul Iași și executând în turul I al arborilor seculari din centrul orașului. Profesorii de la Liceul Teoretic „Ion Creangă” Fălești, Republica Moldova au ascultat expunerea despre semnificațiile, importanța și impactul asupra mediului, pe care îl au prezența acestor arbori, protejarea lor și a parcurilor dendrologice în viața noastră.
Mulțumim celor prezenți pentru implicare!
Articole similare
Marți, 16 iunie 2026, la Biblioteca Județeană „Gh.Asachiˮ Iași – Compartimentul Împrumut carte pentru Copii și Adolescenți au ajuns elevii clasei I de la Școala Primară „Gh.Asachiˮ Iași, însoțiți de d-na Cătălina Tudor, profesor învățământ primar. Elevii au participat la prezentarea unui autor de literatură pentru copii – suedeza Astrid Lindgren și au făcut cunoștință cu un personaj celebru în lumea întreagă – Pippi Șosețica. Această activitate face parte din proiectul educațional „Prietenie...pe o... sfoară, ajuns anul acesta la ediția a XIV-a și inițiat de bibliotecarii de la Biblioteca Județeană
Vineri, 19 iunie 2026, de la ora 10.00, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi în parteneriat cu Universitatea de Științele Vieții, Facultatea de Horticultură și Liceul Tehnologic „Petru Poni” organizează o nouă întâlnire din cadrul proiectului „Om, mediu, alimentație, sănătate” – Final de proiect – laboratoare de studiu. Elevii de la Liceul Tehnologic „Petru Poni” Iași coordonați de prof. Ersilia Coșbuc, prof. de mediu Oana Plavan, vor participa la o întâlnire cu laboratoarele Universității de Științele Vieții și cărțile / STAS-urile utilizate pentru determinări fizico – chimice, sau pentru studiu în
Profesorul Eisaburo Ueno de la Universitatea din Tokio ridică de la poștă un colet în care se află un cățeluș, cadou pentru fiica sa. În curând, relația dintre profesor și câinele Hachiko devine specială. Nimic, niciodată, nu o va putea rupe, fiindcă este bazată pe prietenie și fidelitate. În fiecare dimineață Hachiko își însoțește stăpânul la gara și în fiecare după-amiaza îi așteaptă întoarcerea, la 17:30 fix. Zi de zi, săptamână după săptămână, lună de lună, an după an... O poveste extrem de emoționantă și sensibilă, bazată pe fapte reale,














