Autor: Categorii: Filiala „Ateneu”, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 5 iunie 2015Timp citire: 0,8 min

Distribuie

20150604_112347

Joi, 4 iunie 2015, Filiala Ateneu a Bibliotecii Judeţene „Gh. Asachi” a fost vizitată de grupa mare a Grădiniţei „Micul Prinţ cel harnic”, în cadrul activităţii intitulate „Primii paşi în bibliotecă”. Evenimentul face parte din calendarul de activităţi care se vor derula în cadrul proiectului educativ „Doamnă educatoare, vreau la bibliotecă!”. Cei mici s-au familiarizat, mai întâi, cu bibliotecarii, colecţiile de carte (în special cartea pentru copii), precum şi cu serviciile bibliotecii, servicii care se adreseaza preşcolarilor. Ulterior, prichindeii au răsfoit cărţi potrivite vârstei, au spus poveşti, au dialogat cu bibliotecarii şi s-au „delectat” cu jocuri distractive. Finalul întâlnirii a venit cu promisiunea reîntoarcerii la bibliotecă, alături de părinţi şi de bunici, în vederea dobândirii calităţii de cititor.

În cadrul aceluiaşi eveniment s-au distribuit părinţilor preşcolarilor materiale informative despre serviciile şi colecţiile bibliotecii.

Articole similare

  • Animați de primele raze ale soarelui, bondăreii clasei I de Colegiul Național “Octav Băncilă” Iași, însoțiți de prof. înv.primar Lăcrămioara Gabriela Frenț, au adus primăvara și la Compartimentul Împrumut carte pentru Copii și Adolescenți de la Biblioteca Județeană „Gh.Asachiˮ Iași. Anotimpul preferat, primăvara, a fost tema sesiunii de informare care s-a finalizat cu împrumutul volumelor îndrăgite după binemeritata explorare a colecțiilor din Ludotecă.

  • Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu life-coach, Irina Olariu ce coordonează Ateliere „Interactive Veselica” Iași va desfășura pe 17 martie 2026, ora 10.00 o nouă activitate din cadrul proiectului: „Drumurile Educației cu Veselica”. Micuții elevi din clasa a I-a de la Școala Primară „Gh. Asachi” Iași vor constitui publicul evenimentului. Irina Olariu va lucra cu păpușile și poveștile copilăriei: „Păpușile sunt uneori un instrument de a depăși frica de a vorbi în fața unui public. Copiii își pun păpușile în fața lor, pentru a nu fi văzuți. Cu

  • Filiala „Ion Creangă”  a devenit, pentru câteva ore, o mică sală de cinema, găzduind vizionarea filmului „Apocalipsa”. Participanții au urmărit cu interes povestea și au petrecut împreună momente plăcute într-o atmosferă relaxantă. Activitatea a fost dedicată elevilor de la Liceul Tehnologic „Petru Poni” și coordonată de profesor  Gabriela Scrumeda.