Acasă Filiala „Ateneu” Personaje care prind viață (lectură & origami) – Filiala ,,Ateneu”

Personaje care prind viață (lectură & origami) – Filiala ,,Ateneu”

29
0

,,Șoricelul și margareta” scrisă de Gabriel Poenaru este o poveste despre prietenie și mai ales despre cum se comportă un adevărat prieten.

Domnul Chițescu este un șoricel cult, care își petrece primii ani din viață într-un muzeu, dar plecarea îngrijitorului care îi era prieten îl face pe acesta să plece în căutarea unei vieți liniștite la țară. În călătoria sa îl întâlnește pe domnul Ciulin, care este foarte prietenos și îi oferă chiar și un loc unde să stea. Domnul Chițescu alege să rămână alături de noul său prieten. În primăvară, celor doi amici li se alătură domnișoara Margareta, o făptură distinsă și gingașă căreia aceștia îi oferă prietenia și mai ales protecția lor.

Binedispuși, după ascultarea aventurilor celor trei prieteni, micii noștri cititori au ”dat viață” domnișoarei Margareta, confecționând minunate margarete.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here