Povești spuse de preșcolari la bibliotecă
Autor: Categorii: Filiala „Mihail Sadoveanu”Ultima actualizare: 6 iunie 2019Timp citire: 0,5 min

Distribuie

Micii actori de la Grădinița cu Program Prelungit. nr. 16, grupa „Florilor”, au venit astăzi la Filiala „Mihail Sadoveanu” să ne prezinte sceneta „Capra cu trei iezi”, de Ion Creangă, în versiunea prichindeilor.

Astfel, lupul își spune povestea, iezii sunt ascultători, capra îi îndeamnă pe copii să fie cuminți, spiridușii intervin și ei în discuție, totul se întâmplă la biblioteca din cartierul Alexandru cel Bun. Costumele au fost concepute de părinți și doamna educatoare Luminița Durbală.

Îi așteptăm pe micii noștri cititori la „Clubul de vacanță” din această vară, să pregătim împreună și alte scenete.

Articole similare

  • Biblioteca a fost, din nou, locul în care poveștile, jocul și prietenia s-au întâlnit într-o atmosferă plină de veselie și voie bună. În cadrul activității „Vară cu zâmbete și  culoare la bibliotecă”, desfășurată în cadrul Filialei „Mihail Sadoveanu” a Bibliotecii Județene „Gheorghe Asachi”, miercuri 19 august 2026, copiii au petrecut timp de calitate împreună descoperind că biblioteca nu este doar un loc al cărților, ci și un spațiu în care se leagă prietenii și se creează amintiri frumoase. Cu mânuțe harnice si imaginație bogată au dat culoare unor planșe și

  • În cadrul activităților de vacanță desfășurate la Filiala „Mihail Sadoveanu” din Iași, miercuri, 12 august, sub denumirea „Vacanță creativă”, copiii participanți au descoperit lumea origami și s-au distrat rezolvând puzzle-uri 3D. A fost o întâlnire plină de culoare , imaginație și voie bună. Creativitate, joc și multe zâmbete – ingredientele unei vacanțe reușite!    

  • Când imaginația întâlnește lectura, iar culorile dau viață poveștilor, biblioteca se umple de zâmbete. Așa a fost astăzi, 05 august 2026, la biblioteca noastră, Filiala „Mihail Sadoveanu” când s-au întâlnit copiii în cadrul activităților Clubului de vacanță. Copiii au transpus pe hârtie animalele preferate, inspirându-se din cărțile bibliotecii și din imagini accesate cu ajutorul telefonului. Printre creioane colorate, râsete și conversații s-au legat prietenii, iar fiecare desen a devenit o expresie a creativității și bucuriei de a fi împreună. Vă invităm să răsfoiți, prin fotografiile de mai jos, câteva dintre