Joi, 22 februarie 2018, la Filiala „Ion Creangă” a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” din Iași, s-a derulat o nouă întâlnire a Clubului de lectură „Să citim împreună”, inițiativă a doamnei Emanuela Ilie, conf. univ. dr. la Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, desfășurată în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași și Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”. Întâlnirea a fost moderată de conf. univ. dr. Emanuela Ilie și de prof. dr. Gabriela Petrache de la Colegiul Național Iași. Participanții au fost deosebit de interesați de tema cărții „Darul lui Jonas”, iar timpul, ca totdeauna, a trecut prea repede. Au participat elevi de la Colegiul Național, Colegiul „Emil Racoviță”, Colegiul „C. Negruzzi”, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”. Pentru prima dată au asistat și elevi din județ, 29 de elevi de clasa a V-a de la Școala Gimnazială „Ion Creangă” din Tg. Frumos.
Cartea propusă pentru următoarea întâlnire este „Bunica mi-a zis să-ți spun că-i pare rău” de Frederick Backman.
Articole similare
Vara aceasta, la Filila „Ion Creangă” poveștile ies din cărți și prind viață în mâinile copiilor! Invităm micii utilizatori la „Povești cu lipici și imaginație”, un atelier vesel în care vom citi împreună povești captivante, iar apoi vom transforma personajele, obiectele și întâmplările preferate în creații originale din hârtie. Atelierul de lectură „Povești cu lipici și imaginație” este dedicat, în special, copiilor cu vârste cuprinse între 7 și 10 ani, însă ușa noastră este deschisă pentru orice tânăr dornic să citească și să-și facă prieteni noi. Întâlnirile vor avea loc
În spațiul motivațional al Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” –Filiala „Ion Creangă” a avut loc cu emoție serbarea de final de grădiniță, un moment special dedicat celor mai mici utilizatori. Preșcolarii Grădiniței cu P.P. nr. 12 – grupa Îngerașilor au încântat publicul prin cântece, poezii și zâmbete sincere, marcând încheierea unei etape importante din viața lor. Evenimentul s-a desfășurat într-o atmosferă caldă și festivă, plină de emoție și entuziasm sub îndrumarea doamnelor educatoare Tâlvăr Mădălina și Melinte Emilia. https://youtu.be/bW-fo9TGhzU https://youtu.be/DfsnAlM8yaw https://youtu.be/8CDzSmGiuSA https://youtu.be/mA0I4p3k5m4
Miercuri, 3 iunie 2026, de la ora 11.00, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași în parteneriat cu Departamentul Pro Vita din cadrul Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor și alături de Școala Gimnazială „Ion Ghica” Iași, va desfășura noi activități, dedicate copiilor, din cadrul proiectului: Atelierele de povești pentru copii „Creștem cu fiecare poveste”. Elevii claselor primare, coordonați de înv. Nicolae Lazăr, înv. Adelina Tăbăcaru, vor participa la un cerc de lectură în cadrul căruia cei mici vor asculta povești în lectura doamnei Sorina Topliceanu de la departamentul Pro Vita, iar prin jocuri,







