Asăzi, 20 ianuarie 2016 echipa proiectului Biblio-Școala de Pietoni a ajuns la elevii clasei a VI-a de la Școala Gimnazială „Ion Creangă” Iași coordonați de profesor Loreta Mahalu prin intermediul Filialei „Garabet Ibrăileanu”.
Sesiunile de informare au fost interactive, dialogându-se cu elevii privind promovarea regulilor elementare de circulație rutieră și prevenirea victimizării adolescenților prin dezvoltarea unui comportament antivictimal și antiinfracțional în rândul cetățenilor comunității ieșene participante la trafic.
În demonstrația prezentată de voluntarele de la Crucea Roșie-Filiala Iași s-a pus accent pe principalele tehnici de prim ajutor în cazul accidentelor rutiere.
Activitatea s-a încheiat când toți participanții au primit BIBLIO-PERMISE DE PIETONI, caiete tematice precum și pliante, materiale informative de la biblioteca publică.
Proiectul este implementat în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Iași – Biroul de Analiză și Prevenirea Criminalității și Societatea Națională de Crucea Roșie – Filiala Iași și se desfășoară pe toată durata anului școlar 2015-2016.
Articole similare
Copilăria și poezia și-au dat întâlnire joi, 15 ianuarie, la Grădinița cu Program Normal Nr. 15, unde versurile lui Mihai Eminescu au prins glas pentru cei mai mici ascultători. Prin poezii și jocuri, copiii grupei mari (Grupa ”Steluțelor” - educator Roxana Bura) au descoperit frumusețea cuvintelor și magia cărților, într-o activitate dedicată Zilei Culturii Naționale. Activitatea a avut ca scop familiarizarea copiilor cu poezia românească și apropierea lor de carte, într-un mod accesibil și atractiv, adaptat vârstei.
Vineri, 12 decembrie 2025, Filiala ”Garabet Ibrăileanu” a Bibliotecii Județene ”Gh. Asachi” a organizat, în colaborare cu Grădinița cu Program Normal nr. 15, o nouă activitate dedicată preșcolarilor, o invitație la imaginație și bucuria poveștilor. Sub titlul „Povestea copilăriei: tradiție și rafinament în operele lui Ionel Teodoreanu și Ion Creangă”, copiii au descoperit universul literar al celor doi autori printr-o scurtă prezentare, lectură publică, dramatizare și un joc interactiv de tipul „Replici cunoscute”. Activitatea a urmărit să stimuleze imaginația, expresivitatea și bucuria lecturii încă de la vârste fragede, descoperind farmecul
În data de 12 decembrie 2025, la ora 9.30, Filiala „Garabet Ibrăileanu” a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” va organiza, în colaborare cu Grădinița cu Program Normal nr. 15, o nouă activitate dedicată preșcolarilor, o invitație la imaginație și bucuria poveștilor. Sub titlul „Povestea copilăriei: tradiție și rafinament în operele lui Ionel Teodoreanu și Ion Creangă”, copiii vor descoperi universul literar al celor doi autori printr-o scurtă prezentare, lectură publică, dramatizare și un joc interactiv de tipul „Replici cunoscute”. Activitatea urmărește să stimuleze imaginația, expresivitatea și bucuria lecturii încă de la




























