Autor: Categorii: Filiala "Garabet Ibrăileanu", Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 15 decembrie 2022Timp citire: 1,2 min

Distribuie

Anne Frank reprezintă, pentru toți, un adevărat simbol al toleranței și speranței, al răbdării și puterii de a trece cu demnitate peste cele mai dificile momente ale vieții; o voce care imprimă, prin sinceritatea sa, experiențele a milioane de evrei care au trecut prin infernul Holocaustului; iar jurnalul său remarcabil a devenit o mărturie elocventă a spiritului uman.

Aflați la aceeași vârstă cu cea a eroinei care a crezut în libertate până în ultima zi a vieții, elevii clasei a VII-a A – Școala Gimnazială ”Elena Cuza” (profesor: Alina Stanciuc) au dorit să-i aducă un omagiu, încercând să identifice emoțiile și trăirile acesteia în cei doi ani de zile cât a stat ascunsă în ”anexa” clădirii de birouri a tatălui său.

Totodată, ca simbol al speranței în umanitate și într-un viitor mai bun, ei și-au notat gândurile în file de jurnal, încercând să-și imagineze ce ar simți Anne, dacă ar fi supraviețuit, în prima sa zi de libertate.

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a