Autor: Categorii: Filiala "Garabet Ibrăileanu", Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 4 iulie 2022Timp citire: 0,7 min

Distribuie

Pentru iubitorii lecturii, vacanța de vară este, pe lângă o invitație la relaxare și la călătorie, și  un bun prilej de a zăbovi mai mult asupra cărților scriitorilor preferați și de ce nu, de a-și testa cunoștințele dobândite în urma operelor citite.

Pentru micuții iubitori de slove, Filiala ”Garabet Ibrăileanu” a Bibliotecii ”Gh. Asachi” a organizat vineri, 1 iulie, activitatea intitulată ”Concurs de cultură generală: literatura română”, o bună ocazie pentru copiii participanți de a ne dovedi că sunt buni cunoscători ai operelor scriitorilor  români și  de a ne reaminti că, așa cum spunea Miron Costin, ”nu ieste alta și mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților”.

 

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a