Scott Lynch, Piraţii Mărilor Roşii
Autor: Categorii: O carte pe ziUltima actualizare: 26 aprilie 2025Timp citire: 1,9 min

Distribuie

Scott Lynch, Piraţii Mărilor Roşii (seria Ticălosul Gentilom, Vol. II), Traducere de Bogdan Olteanu, Editura RAO, 2012, 704 p.

 

Scott Lynch (n. 2 aprilie 1978) este scriitor american de literatură fantasy, cunoscut mai ales pentru seria Ticălosul Gentilom.

Piraţii Mărilor Roşii este a doua parte a seriei Ticălosul Gentilom, care va avea în total şapte volume. În prezent, autorul lucrează la realizarea celei de-a treia cărţi. Primul volum, Minciunile lui Locke Lamora a fost bine primit de public şi critici deopotrivă, fiind tradus în peste 10 limbi. Primele două cărţi ale seriei fac deliciul iubitorilor de fantasy din toată lumea, pentru ca Scott Lynch reuşeşte fără efort şi cu umor să redea o lume fantastică la fel de convingătoare şi coerentă ca tărâmurile inventate de J.R. Tolkien sau George R.R. Martin. Mai mult, când s-a dovedit că toată lumea aşteaptă cu sufletul la gură noile aventuri ale celor doi tâlhari dependenţi de bucluc, compania Warner Brothers a cumpărat drepturile de ecranizare pentru întreaga serie.

Locke Lamora, odinioară Ghimpele din Camorr, şi Jean Tannen au fugit din oraşul lor natal, lăsându-şi în urmă vieţile distruse. Dar nu vor putea să fugă mereu şi, odată plecaţi din Camorr, decid să se îndrepte spre cea mai bogată şi mai dificilă ţintă de la orizont: oraşul-stat Tal Verrar. Şi Turnul Păcatului. Exclusiv şi luxos, Turnul Păcatului este cel mai celebru cazinou – exclusivist, luxos şi… foarte bine păzit. Nimeni nu a reuşit să fure nici măcar un bănuţ de la mese – cel puţin până acum. Locke Lamorra plănuieşte cea mai mare cacialma din istorie… însă jaful său perfect se pare că va trebui să mai aştepte. Mai sunt şi alţii în Tal Verrar care doresc să se folosească de experienţa ticăloşilor gentilomi şi sunt pregătiţi să utilizeze orice mijloace pentru a-şi asigura colaborarea necondiţionată a lui Locke şi Jean în scopul… pirateriei pe mare. O sarcină perfectă pentru nişte hoţi care nu deosebesc prora de pupa.

Cartea poate fi împrumutată de la Secţia de Împrumut Carte pentru Copii.

Articole similare

  • Ieșiți la joacă alături de Pettson și Findus și rezolvați sarcini distractive și inteligente. Să exersăm împreună cifrele și formele! Oare vom primi ajutor de la flecăreți și de la găinile din carte? Mai multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/joaca-te-cu-pettson-si-findus-cifre-si-forme-gjsx4hqt/    

  • Premiul Booker pentru literatură rusă 2008 Nimeni nu-și mai aduce aminte de Gromov, cândva scriitor de romane propagandistice, prea puțin gustate de public. Însă pe măsură ce trece timpul, cărțile lui ies iarăși la suprafață, și fiecare îi dă cititorului ei o însușire aparte: Furia de a-și înfrunta cu sălbăticie dușmanii; Memoria, care aduce în mintea celui care citește imaginile unei copilării fericite; Puterea de a ignora teama de moarte. Cu timpul, în țară încep să apară Biblioteci, falanstere de lectură susținute de cititori care se războiesc pentru ultimele exemplare

  • Bestseller New York Times. Două femei. Multe nume de împrumut. Meg Williams. Maggie Littleton. Melody Wilde. Nume diferite ale aceleiași persoane, în funcție de oraș, în funcție de operațiune. E o impostoare care își șterge propria identitate și devine oricine ai nevoie să devină — studentă, life coach, agent imobiliar. Îți spune exact ce ai nevoie să auzi și, până să termine, probabil că ai pierdut deja tot. Kat Roberts așteaptă de zece ani revenirea femeii care i-a dat viața peste cap și e hotărâtă s-o demaște. Dar pe măsură