Orașul Trolilor este amenințat de planurile diabolice ale unor răufăcători fără pereche în toată Uniunea Locurilor Imposibile. Comploturile se țes ca o pânză de păianjen, iar pericolul este aproape tangibil. Dar Suzy revine în forță și, împreună cu nelipsiții ei tovarăși de aventuri, se îmbarcă la bordul Expresului Serviciilor Poștale Imposibile într-o cursă contra cronometru pentru salvarea orașului și pentru restabilirea ordinii în întreaga Uniune. Va reuși ea să rezolve la timp toate problemele? Urcați în vagoanele Expresului și veți afla!
Orașul Trolilor serbează cu mare pompă lansarea noului Expres al Serviciilor Poștale Imposibile. Însă ceremonia se transformă într-un adevărat dezastru, căci un cutremur devastează metropola și pune în mișcare o nouă aventură palpitantă. Suzy, revenită în lumea magică a Locurilor Imposibile, însoțită de Frederick, Stonker și Ursel, pleacă, la bordul Expresului, într-o urmărire de roman polițist pentru a opri distrugerea Orașului Trolilor. Pe drum, ei se întâlnesc cu maeștrii urzinori, capabili de cele mai spectaculoase creații din normagic. Mai ales una dintre ele îi îngrijorează pe eroii poveștii, căci este direct responsabilă pentru tot ce se întâmplă. Lordul Meridian, deși întemnițat acum în Turnul de Obsidian, sub paza surorii sale, temuta vrăjitoare Crepuscula, este singurul care deține cheia pentru rezolvarea problemelor. Iar Suzy trebuie să facă tot posibilul să afle de la el cum poate împiedica distrugerea întregii Uniuni a Locurilor Imposibile. Aventuri, adrenalină și neașteptate întorsături de situație, locuri și personaje cu puteri magice care îi propulsează pe eroi și cititori într-un carusel fascinant, într-o lume locuită de troli, vrăjitori și răufăcători inediți.
P.G. Bell este originar din South Wales (Regatul Unit), și de mic a fost fascinat de mitologia greacă și de poveștile cu fantome. De-a lungul anilor, a avut nenumărate slujbe, de la salvamar la operator de roller-coaster în parcuri de distracții, dar și-a dorit dintotdeauna să devină scriitor. În prezent lucrează la Universitatea Cardiff ca bibliotecar și locuiește în Wales, împreună cu soția lui, Anna, și cei doi copii ai lor.
Mai multe despre carte – AICI – https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/un-jaf-cu-creier-d8wcq7rp/
Articole similare
Eu sunt Mama Ghem, iar tu ești Firul meu iubit, noi doi eram una când pe lume încă nu erai venit. La început erai ghem împreună cu mine… ba nu, tu erai chiar înăuntru, în mine. Și într-o zi ai devenit fir, dar eu tot ghem am rămas pentru tine. Mai multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/eu-ghem-tu-fir-w2fq2q6j/
Autoarea de bestselleruri New York Times B.A. Paris revine în inima suspansului psihologic captivant cu Terapeutul — o poveste intensă despre o casă care ascunde un secret șocant. Când Alice și Leo se mută într-o casă proaspăt renovată din proiectul rezidențial Cercul, o comunitate închisă cu locuințe exclusiviste, consideră că și-au împlinit visul. Însă aparențele pot fi înșelătoare… Pe măsură ce începe să-și cunoască vecinii, Alice descoperă un secret devastator despre noua ei casă și începe să se simtă foarte legată de Nina, terapeuta care a locuit acolo înainte. Alice
În volumul cinci din seria "Cuvintelor duhovnicești", ale Cuviosului Paisie, sunt cuprinse învățăturile Starețului cu privire la patimi și virtuți. Prezentele învățături nu constituie o învățătura sistematică, nici nu se referă pe larg la toate patimile și virtuțile, ci ele au fost adunate din răspunsurile Starețului la întrebările legate de "diagnosticarea" și vindecarea patimilor, precum și de lucrarea virtuții. Mai multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/cuvinte-duhovnicesti-vol-5-patimi-si-virtuti-vnjggjxs/

