Distribuie
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași este partener în proiectul educațional de orientare în carieră pentru elevi de liceu și studenți, ce a debutat în luna noiembrie 2013.
Opening Opportunities este un proiect de anvergură națională, derulat în 10 orașe din țară (Cluj-Napoca, Craiova, Focșani, Iași, Mediaș, Onești, Târgu Jiu, Segarcea, Sibiu) și organizat cu sprijinul Microsoft România.
În fiecare dintre cele 10 localități, proiectul se desfășoară prin intermediul și cu facilitarea bibliotecilor publice din orașele proiectului. În program vor fi implicați peste 100 de mentori, angajați și parteneri ai Microsoft România. Aceștia vor oferi elevilor consiliere în parcursul educațional și sprijin în dezvoltarea unui plan de carieră. Activitatea de consiliere și mentorat va avea loc atât online, pe o platformă dedicată proiectului www.openingopportunities.ro , cât și direct, prin întâlniri organizate în biblioteci.
La Iași, evenimentul de lansare a avut loc în data de 12 noiembrie 2013, la Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași.
Grupul-țintă al proiectului-pilot 2013-2014 la nivelul municipiului Iași a fost:
Liceul Pedagogic “Vasile Lupu” Iași,
Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iași,
Colegiul Tehnic „Gh. Asachi” Iași,
Colegiul „Costache Negruzzi” Iași,
Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași,
Liceul Tehnologic „Petru Poni” Iași.
Elevii participanți la eveniment au primit informații complete despre proiect și s-au înscris pe platforma proiectului. Fiind o fază pilot, proiectul se va extinde până în mai 2014, urmând ca, în funcție de rezultate și interesul publicului, Microsoft România să continue colaborarea cu bibliotecile și școlile implicate în proiect pentru activități de orientare în carieră.
Pentru mai multe informații vă oferim spre consultare Prezentarea proiectului. și pagina de Facebook a proiectului: facebook.com/OpeningOpportunities.
Raportul final al fazei pilot Opening Opportunities 2013-2014 poate fi consultat mai jos
Articole similare
După mai bine de un deceniu, când surorile Nikki, Sami și Tori Knotek aud cuvântul mamă, îl simt de parcă sufletul le-ar fi sfâșiat de gheara unui vultur, declanșând amintiri care au fost secretul lor încă din copilărie. Până acum. Ani la rând, în spatele ușilor închise ale fermei lor din Raymond (Washington), mama lor sadică, Shelly, și-a supus fetele unor abuzuri inimaginabile, umilințe, torturi și terori psihice. Trecând împreună prin toate aceste experiențe, Nikki, Sami și Tori au dezvoltat o legătură sfidătoare care le-a ajutat să devină mult mai puțin
Măritată peste noapte cu Alfonso d’Este, duce de Ferrara, Modena și Reggio, Lucrezia părăsește Florența natală pentru a trăi la o curte străină ale cărei obiceiuri îi par stranii și unde prezența ei nu este tocmai dorită. Chiar și soțul ei pare o enigmă: este fie un estet înconjurat de artiști, fie un despot în fața căruia tremură și propriile-i rude. În timp ce pozează la nesfârșit pentru un portret menit a-i surprinde frumusețea pentru eternitate, Lucrezia înțelege că în ochii curții ea nu îndeplinește decât rolul de mamă a
După o idee originală de Siobhan Dowd! „O capodoperă inegalabilă.“ - Publishers Weekly Monstrul a apărut după miezul nopţii. Aşa cum fac monştrii de obicei. Dar Conor nu-l aşteaptă pe acesta, ci pe cel din coşmarul său, care-l bântuie aproape în fiecare noapte de când mama lui s-a îmbolnăvit. Cu bezna, vântul şi urletele. Monstrul acesta care-l vizitează e diferit. Sălbatic şi neîmblânzit. Şi vrea de la Conor lucrul cel mai periculos. Chemarea monstrului, roman dublu câştigător al Carnegie Medal (pentru ficţiune şi ilustraţii), spune o poveste extrem de emoţionantă despre


