„Multă lume consideră viaţa o luptă, dar ea nu este o luptă, ci un joc. Însă unul care nu poate fi jucat cu succes fără cunoaşterea legii spirituale. […] Pentru a juca cu succes jocul vieţii, trebuie să ne antrenăm facultatea de a ne imagina. Un om cu această abilitate, antrenat să îşi imagineze doar binele, va atrage în viaţa sa „toate dreptele dorinţe ale inimii“ – sănătate, bogăţie, iubire, prieteni, expresia perfectă a sinelui, idealurile cele mai înalte“ ne spune Florence Scovel Shinn, stârnindu-ne, astfel, interesul citirii cărții.
FLORENCE SCOVEL SHINN, pe care mulţi o includ în galeria scriitorilor din care fac parte James Allen, Wallace D. Wattles şi Napoleon Hill, a fost o susţinătoare de marcă a puterii gândurilor, pledând pentru teoria conform căreia viaţa e un joc şi, pentru a-l juca bine, trebuie să înţelegi legile universale care îl guvernează. Poate fi considerată unul dintre cei mai populari profesori de teoria succesului din secolul XX.
De aceeaşi autoare: Cuvântul e o baghetă magică (1928), Uşa secretă spre succes (1940), Puterea cuvântului rostit (1945).
Mai multe despre carte – AICI – https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/jocul-vietii-si-cum-sa-l-jucam-w53mjgfh/
Articole similare
Bestseller național "O lectură obligatorie pentru aceste vremuri agitate." ― Daniel Goleman, autorul bestsellerului internațional Inteligența emoțională. Oprește-te o clipă. Ești aici în acest moment? Ești concentrat pe cuvintele din fața ta? Sau mintea îți rătăcește aiurea, în trecut sau în viitor, la ceva care te preocupă, la ce ai de făcut sau la telefon? Vestea bună e că nu este nimic în neregulă cu tine – creierul tău nu este defect. Creierul uman a fost construit pentru a fi ușor de distras. Vestea și mai bună este că îți
Maestrul spionajului sovietic în perioada 1939 - 1953, generalul-locotenent Pavel Studoplatov a condus Administrația pentru Misiuni Speciale din NKVD, departamentul care se ocupă de răpiri, asasinate, sabotaje și lupte de gherilă în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Printre cele mai imporante misiuni ale lui Sudoplatov s-au numărat asasinarea lui Troțki și aflarea secretelor bombei atomice, cu ajutorul unor savanți renumiți precum Oppenheimer sau Bohr. Șocante sunt și dezvăluirile privind rolul real jucat de soții Rosenberg în spionajul atomic al URSS; motivul pentru care Stalin a inventat Complotul Medicilor și
Noi, cei înecați este un roman al generațiilor de bărbați care se pierd în nemărginirea mării, al familiei care rămâne în urma lor. Plin de aventuri, canibali, vise profetice, pasiuni interzise, lașitate, eroism și iubire, Noi, cei înecați își ocupă locul printre cele mai grandioase epopei ale mării. Urmând povestea orașului portuar Marstal, din Danemarca, ai cărui locuitori au navigat prin lume de la mijlocul secolului al XIX-lea până la sfârșitul Celui de-Al Doilea Război Mondial, el amintește de soarta navelor naufragiate și aruncate în aer în timpul războaielor, a locurilor pline de

