„O carte uluitoare, în care Ayelet Tsabari caută să dea un chip personal unor adevăruri moştenite. Sinele pe care şi-l conturează este complicat, supus greşelii, uman şi viu… Arta de a-ți lua rămas-bun ne îngăduie să credem că stă doar în puterea noastră să ne vindecăm de suferințele din trecut. O poveste intensă, care te pune pe gânduri“, ne spun, despre carte, redactorii de la „The New York Times Book Review”, stârnindu-ne, astfel, interesul pentru aceasta.
Israeliană de origine yemenită emigrată în Canada, Ayelet Tsabari este purtătoarea unei identități complexe ale cărei fire se întrețes într-un destin plin de culoare și farmec. La doar nouă ani, Ayelet își pierde tatăl, avocat și poet, stâlp al comunității dintr-un orășel de lângă Tel Aviv. Rămasă singură cu mama și cei cinci frați, devine o tânără rebelă care caută să fugă de orice i-ar putea îngrădi libertatea: de trecutul strămoșilor ostracizați social, de autoritatea maternă sau de cea militară, de căsătorie. Călătorește cu rucsacul în spate prin India, Thailanda, Europa, America de Nord și Canada. Curând, faptul de a lăsa în urmă joburi, prieteni și relații devine pentru ea „acasă“. După multe căutări, se reîntoarce în Israel, unde cercetează trecutul familiei de migranți din care se trage, dezgropând un secret rămas sub tăcere mulți ani. Dragostea pentru cei care au precedat-o îi reaprinde, în cele din urmă, pasiunea pentru scris, o ajută să se împace cu identitatea de evreică mizrahi și cu propriul destin de emigrant.
AYELET TSABARI s-a născut în Israel într-o familie de origine yemenită. După efectuarea stagiului militar obligatoriu, a călătorit mulți ani prin Europa, Asia și America de Nord. În 1998 s-a stabilit în Vancouver, unde a studiat filmul și fotografia la Capilano University. A regizat două filme documentare, unul dintre ele fiind premiat la Palm Spring International Short Film Festival. A început să scrie în limba engleză în 2006. A studiat scrierea creativă la Simon Fraser University, la Guelph University și la University of King’s College. Este în prezent profesor de scriere creativă la aceste din urmă două universități și la Universitatea din Tel Aviv. Prima ei carte, The Best Place on Earth (Cel mai bun loc de pe pământ), a fost distinsă cu premiile Sami Rohr și Edward Lewis Wallant, ambele destinate scriitorilor de limbă ebraică. Arta de a-ți lua rămas-bun, cel de-al doilea și cel mai recent volum al său, a primit Canadian Jewish Literary Award și a fost finalistă la The Vine Awards și la Hilary Weston Writers’ Trust Prize. A fost numită cartea anului 2019 de Apple Books, Kirkus Reviews și CBC.
Mai multe despre carte – https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/arta-de-a-ti-lua-ramas-bun-o-poveste-de-viata-k7v7dtpn/
Articole similare
Bestseller național "O lectură obligatorie pentru aceste vremuri agitate." ― Daniel Goleman, autorul bestsellerului internațional Inteligența emoțională. Oprește-te o clipă. Ești aici în acest moment? Ești concentrat pe cuvintele din fața ta? Sau mintea îți rătăcește aiurea, în trecut sau în viitor, la ceva care te preocupă, la ce ai de făcut sau la telefon? Vestea bună e că nu este nimic în neregulă cu tine – creierul tău nu este defect. Creierul uman a fost construit pentru a fi ușor de distras. Vestea și mai bună este că îți
Maestrul spionajului sovietic în perioada 1939 - 1953, generalul-locotenent Pavel Studoplatov a condus Administrația pentru Misiuni Speciale din NKVD, departamentul care se ocupă de răpiri, asasinate, sabotaje și lupte de gherilă în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Printre cele mai imporante misiuni ale lui Sudoplatov s-au numărat asasinarea lui Troțki și aflarea secretelor bombei atomice, cu ajutorul unor savanți renumiți precum Oppenheimer sau Bohr. Șocante sunt și dezvăluirile privind rolul real jucat de soții Rosenberg în spionajul atomic al URSS; motivul pentru care Stalin a inventat Complotul Medicilor și
Noi, cei înecați este un roman al generațiilor de bărbați care se pierd în nemărginirea mării, al familiei care rămâne în urma lor. Plin de aventuri, canibali, vise profetice, pasiuni interzise, lașitate, eroism și iubire, Noi, cei înecați își ocupă locul printre cele mai grandioase epopei ale mării. Urmând povestea orașului portuar Marstal, din Danemarca, ai cărui locuitori au navigat prin lume de la mijlocul secolului al XIX-lea până la sfârșitul Celui de-Al Doilea Război Mondial, el amintește de soarta navelor naufragiate și aruncate în aer în timpul războaielor, a locurilor pline de

