Anton Adămuț, Dacă tăceai, filosof rămâneai?
Autor: Categorii: O carte pe zi, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 8 ianuarie 2026Timp citire: 1,4 min

Distribuie

Am obiceiul, bun, cred, de a reveni frecvent asupra textelor mele. Le revăd, le rescriu, încerc să nu le stric, nu sunt dintre aceia împotriva cărora nu se cade să ai dreptate. Textele din acest volum, în parte, au mai fost publicate, în parte nu, le reiau acum, le augmentez substanţial, pe cele mai multe le-am dublat, este şi motivul pentru care le reunesc în acest volum sub un titlu, cred, suficient de potrivit. Vorbesc despre locuri obscure nu numai din istoria filosofiei, despre tăcere, scriitură şi filosofie la Boethius, despre ce înseamnă „râs homeric” şi despre cum doar zeii pot râde astfel, despre un loc nediscutat, deşi foarte obscur, din cel mai clar şi distinct filosof, Aristotel. Mă opresc şi asupra unui paradox, felix culpa, ceea ce revine la a spune că dacă Adam nu ar fi păcătuit, Cristos nu ar fi venit, apoi la câteva chestiuni augustiniene care sfârşesc în spusa curiosa virgo semper in periculo. Cartea se încheie cu două texte care tratează alte ciudăţenii: dacă Hegel a fost francmason, şi Fenomenologia spiritului este organizată după grade masonice (33) şi, în fine, ocurenţe aparent nelalocul lor în textele unui matematician, logician şi filosof al procesului, Whitehead. Vorba lui Cristos însă, nimeni nu-i bătut în cuie! Şi din acest motiv, de la Iuda încoace orice sărut devine o afacere pe proprie răspundere. Concluzia? Eşti inteligent dacă nu crezi decât jumătate din ceea ce auzi; eşti înţelept dacă ştii şi care este jumătatea! Anton ADĂMUŢ

Mai multe despre carte – https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/daca-taceai-filosof-ramaneai-kzrddgws/

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a