A citi – CITIRE – „Dacă nu poți veni la bibliotecă, vine biblioteca la tine!” (ediția a VIII-a)
Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 13 februarie 2025Timp citire: 1,4 min

Distribuie

În preajma Zilei Internaționale a Cărții Dăruite (14 februarie), a Zilei Naționale a Lecturii (15 februarie) sărbătorim iubirea față de carte!

Miercuri, 19 februarie 2025, ora 14.00, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași derulează o nouă activitate: A citi – CITIRE în proiectul educațional terapeutic: Dacă nu poți veni la bibliotecă, vine biblioteca la tine! (Lectura Intergenerațională Terapeutică).

Scopul proiectului vizează creșterea gradului de coeziune socială în rândul copiilor, tinerilor, vârstnicilor ori persoanelor cu nevoi speciale sau persoanelor din alte grupuri vulnerabile prin promovarea cărții și a lecturii ca tratament antisingurătate și antalgic.

Activitatea va fi postată cu link-uri și albume ale desenelor și pasajelor de lectură ce abordează tema propusă din februarie si vor participa partenerii din proiect: Asociația Centrul Diecezan Caritas (CRF) și voluntarii Caritas Iași, voluntarii bibliotecii publice, Asociația ROIS (Ready to Open Intercultural Spaces) Iași, Direcția Generală de Asistență Socială a Protecției Copilului (DGASPC) Iași, Școala Gimnazială Specială „Constantin Păunescu” Iași și Școala Gimnazială Specială Pașcani, județul Iași.

Pentru derularea proiectului, un rol decisiv îl reprezintă voluntarii o (re)sursă pentru comunitate și aceștia vor fi prezenți cu pasaje de lectură din cărțile împrumutate de la bibliotecă (pe aceeași temă) și împărtășite celor din activitate.

Proiectul este o inițiativă a Bibliotecii Județene și își propune să conducă la conștientizarea, îmbunătățirea și împuternicirea societății ieșene (prin voluntarii implicați și beneficiarii proiectului vizați) la întărirea gradului de coeziune socială intergenerațională prin promovarea cărții și a lecturii.

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a