Distribuie
Joi, 5 decembrie 2024, de la ora 11.00, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi în parteneriat cu Agenția pentru Protecția Mediului Iași, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” din Iaşi, Facultatea de Inginerie Chimică și Protecția Mediului „Cristofor Simionescu”, Universitatea de Științele Vieții, Facultatea de Horticultură, SC APAVITAL SA Iași, SalubrIS SA Iași, Societatea EcoArena, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași, Liceul Tehnologic „Petru Poni”, Colegiul Tehnic „Gh. Asachi” Iaşi, Colegiul Național Pedagogic „Vasile Lupu” Iași, Colegiul Tehnic „Ion Holban” Iaşi, Școala Profesională Fântânele, Iași și Asociația Casus organizează o nouă întâlnire a ediției a Va a proiectului : „Om, mediu, alimentație, sănătate” – Laboratoare pentru protecția mediului.
Manifestarea va avea loc la Agenția pentru Protecția Mediului Iași unde elevii coordonați de prof. Maria Chelariu și prof. Alina Balan de la Școala Profesională Fântânele, Iași, vor vizita laboratoare pentru protecția mediului ale instituției, pentru a sublinia importanța acțiunilor umane de susținere a eforturilor de menținere a unui mediu curat, prin conștientizarea importanței acestor activități care gestionează calitatea aerului, apei, solului, dintr-un areal stabilit.
Reprezentanta bibliotecii va vorbi despre serviciile pe care le oferă biblioteca județeană tinerilor utilizatori.
Proiectul interinstituțional „Om, mediu, alimentație, sănătate” se desfășoară sub egida programului Biblioteca și Comunitatea – Intersecții și pune în valoare cărțile de specialitate, aflate în colecțiile existente.
Articole similare
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de
La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a

