1 Februarie 2023 – Ziua Mondială a Cititului cu Voce tare (World Read Aloud Day)
Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 30 ianuarie 2023Timp citire: 1,4 min

Distribuie

Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” din Iași marchează Ziua Mondială a Cititului cu Voce Tare (World Read Aloud Day) prin susținerea unor sesiuni publice de lectură cu scopul de a încuraja cititul în familie, la școală sau la bibliotecă. Evenimentul se desfășoară sub umbrela asociației non-profit LitWorld.

Poveștile vor fi rostite cu talent și dăruire de către Irina Olariu, co-fondator al Clubului „Tineri de Succes” din cadrul Asociației Tineri de Succes Iași cu păpuși concepute și costume create de actrița – amator, Irina Olariu © Teatru de Păpuși Veselica.

Prima sesiune de lectură va începe la ora 10,00 miercuri, 1 februarie 2023 la Școala Primară Mihail Kogălniceanu– structură a Colegiului Național Mihai Eminescu” Iași pentru elevii a trei clase pregătitoare alături de prof. Diana Sava și prof. Laura Hrimiuc.

A doua sesiune de lectură se va desfășura la ora 9.00 joi, 2 februarie 2023 pentru două clase primare din cadrul Școlii Gimnaziale „D. A. Sturdza” Iași alături de  bibliotecar, Daniela Dorcu, prof. înv. primar Paula Brăescu și prof. înv. primar Ștefania Lungu.

Organizația LitWorld a fondat World Read Aloud Day (WRAD) – Ziua Mondială a Cititului cu voce tare în 2010, deoarece consideră că cititul are o putere aparte, specială.

 Cititul cu voce tare face educația mai echitabilă, permițând tuturor minților prezente în clasă să audă, să interpreteze și să interacționeze cu literatura de calitate – până și într-o carte ilustrată.

            De Ziua Mondială a Cititului cu voce tare, oamenii de pe tot globul citesc cu voce tare și împărtășesc povești pentru a arăta că, dreptul la alfabetizare aparține tuturor oamenilor.

Articole similare

  • În 29 iulie 2026, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi în parteneriat cu Muzeul Național al Literaturii Române Iași și Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului Iași (DGASPC) Iași au derulat o nouă întâlnire în proiectul: Atelierele de Lectură și Educație Muzeală - „Biblio-Vacanța Copiilor și Muzeele Iașului”. Proiectul ce vizează un spațiu al lecturii de vacanță și educației muzeale privind conduita educațională a tinerilor prezenți din CTF Sf. Nicolae, Pașcani; CTF Tineretului 1, Târgu Frumos și CTF Petru Rareș 2, Târgu Frumos din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială

  • Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași împreună cu life-coach, Irina Olariu, fondator Atelierele Interactive Veselica Iași au fost prezenți la preșcolarii de la Grădinița Fundației Euroed Iași în data de 28 iulie 2026. Activitatea desfășurată în cadrul proiectului Cutia magică a poveștilor – Veselica în vacanță a fost primită cu entuziasm de copilașii grupei mari și mijlocii a grădiniței. Frumusețea poveștilor este că rămân nemuritoare, indiferent de anul în care ne aflăm, sau cât de avansată este tehnologia. Dacă pentru noi, ca adulți, contează ce poveste ne spunem zi de zi, întrucât ne formează realitatea, cu

  • Autoarea bestsellerelor Femeia din cabina 10 și Crimă la Oxford. CUM TE ASCUNZI CÂND EȘTI VÂNAT PESTE TOT? A ÎNCEPUT NUMĂRĂTOAREA INVERSĂ PENTRU GĂSIREA UCIGAȘULUI „Noua Agatha Christie” revine cu un thriller plin de adrenalină, care combină Domnul și doamna Smith cu Evadatul și spune povestea unei femei aflate într-o cursă contracronometru pentru a-și dovedi nevinovăția și pentru a-l găsi pe ucigașul soțului ei. Angajați de companii să intre prin efracție în diverse clădiri și să spargă sisteme informatice, Jack și soțul ei, Gabe, sunt cei mai buni specialiști din domeniu. Însă o misiune de rutină dă