Autor: Categorii: Filiala "Garabet Ibrăileanu", Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 1 noiembrie 2022Timp citire: 0,6 min

Distribuie

În ultima zi de octombrie, elevii clasei a VII-a C  – Școala Gimnazială ”Elena Cuza”, îndrumați de doamna profesoară  Georgiana Antoci – au poposit la Filiala  ”Garabet Ibrăileanu” a Bibliotecii Județene ” Gh. Asachi”.

După o incursiune în labirintul cărților și discuții libere despre lecturile preferate, copiii au fost informați despre serviciile pe care le oferă instituția noastră, modul de aranjare a cărților la raft, precum și despre modalitatea prin care pot obține permisul de acces.

Vizita într-o bibliotecă are rolul de a stârni dorința și bucuria lecturii. Valorificarea înțelepciunii din cărți, în toate sferele vieții cotidiene, este un obiectiv major în formarea personalității adolescenților.

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • La început de vacanță, elevii clasei a II-a de la Școala „B.P. Hasdeu”, coordonați de doamna învățătoare Popescu Cristina, au pășit cu emoție și curiozitate în universul fascinant al bibliotecii. Cei mici au aflat primele informații despre bibliotecă, despre regulile care îi ajută să păstreze cărțile în stare bună și despre modul în care pot împrumuta volumele preferate. Apoi au pornit într-o adevărată explorare printre rafturile pline de povești, aventuri și personaje îndrăgite. Fiecare copil și-a ales o carte după propriile preferințe, a răsfoit pagini pline de culoare și a