De la „Căsuța Zânelor” la bibliotecă
Autor: Categorii: Filiala „Ateneu”, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 15 aprilie 2022Timp citire: 0,5 min

Distribuie

Joi, 14 aprilie 2022, Filiala Ateneu a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” a primit vizita unui grup de preșcolari de la Grădinița  PP „Căsuța Zânelor” din Iași.

Doamnele educatoare Raluca-Silvia Tagarcea și Alexandra-Ecaterina Rusu au însoțit cele două grupe de copii – mică și mijlocie.

Micii oaspeți au pășit cu emoție pentru prima oară pragul unei biblioteci. Aceștia au făcut cunoștință cu bogatul fond de carte pentru copii al filialei, fiind fascinați de miracolul ascuns în paginile bogat ilustrate.

Articole similare

  • Anul 2026 aduce în cadrul parteneriatului educațional internațional „Prietenie… pe o… sfoară…” - ediția a XIV-a, un nou și inedit povestitor: celebra scriitoare pentru copii, suedeza Astrid Lindgren, autoarea îndrăgitului personaj Pippi Longstocking („Pipi Șosețica). Tema ediției din acest an, aleasă de către colegii de la Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov – inițiatorii acestui proiect, îndeamnă iubitorii de lectură să prețuiască prietenia, umorul, natura și să-și antreneze imaginația. Proiectul este dedicat promovării literaturii pentru copii și stimulării interesului pentru lectură, special în rândul celor mici, dar nu sunt excluși ceilalți

  • Cine spune că la bibliotecă se citește doar de pe hârtie? Sâmbătă, citim în stele! Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași – Astroclubul „Lectura stelelor” scoate telescopul pe Pietonal, de „On The Moon Again 2026” În iulie 1969, milioane de oameni de pe toate continentele priveau cu emoție primii pași ai omului pe Lună, uniți de aceeași fascinație. Pe 20 iunie 2026, începând cu ora 19.00, avem ocazia să retrăim împreună acest entuziasm global, chiar în inima Iașului! Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, Astroclubul Iași și Fundația Academică „Idei și Fapte

  • Zebra Debra este cât se poate de fericită că învață singură să numere. Dar – dezastru! - rămâne fără numere. Atunci înțeleapta ei mamă îi sare în ajutor. În timp ce hoinăresc prin savana africană, găsesc peste un milion de lucruri de numărat, înainte ca mama să îi spună Debrei că uneori cel mai bun număr dintre toate este unu. Până la urmă, tu esti unic(ă)! Mai multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/una-dintr-un-milion-wthk4ng4/