Ziua Independenţei Poloniei, sărbătorită la Biblioteca Judeţeană Iaşi
Autor: Categorii: Sediul centralUltima actualizare: 11 noiembrie 2013Timp citire: 1,3 min

Distribuie

vdscf6931

    Astăzi, 11 noiembrie, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” şi Uniunea Polonezilor din România  –  Dom Polski au sărbătorit  Ziua Independenţei Poloniei. Domnul Kazimir Longher, membru al Uniunii, a expus o serie de fotografii ilustrând viaţa polonezilor din România, precum şi activităţile Uniunii. Pe standurile bibliotecii au fost prezente mai multe publicaţii bilingve, cu accent pe diversele aspecte ale relaţiilor româno-polone sau pe activităţile desfăşurate de asociaţiile culturale poloneze în ţara noastră. Voluntarii bibliotecii, costumaţi în haine de nobili din secolul 18, au oferit informaţii şi materiale gratuite utilizatorilor interesaţi și i-au invitat să servească prăjituri tradiţionale poloneze.

    Prin amabilitatea reprezentanților Uniunii Polonezilor din România, cărțile și fotografiile expuse astăzi vor intra în colecțiile bibliotecii, sub formă de donație din partea Uniunii.

    Ziua Independenței Poloniei (Narodowe Święto Niepodległości) este o sărbătoare națională în Polonia, ce comemorează independența redobândită a Poloniei în 1918 după 123 de ani în care a fost împărțită de Austro-Ungaria, Prusia și Rusia.

vdscf6987 vdscf6931 vdscf6936 vdscf6948 vdscf6963 vdscf6984

Articole similare

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de

  • Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a încheiat ediția a VIII-a a proiectului: ”INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE - LIBERTATE” (VAL) cu o sesiune interactivă de informare preventivă în 23 iunie 2026. Activitatea s-a derulat pentru elevii claselor a IX-a de la Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” Iași, împreună cu prof. Cristina Hîncu, prof. Luminița Agachi, prof. Camelia Apopei, prof. Irina Mocanu, prof. Liliana Bulgariu și prof. Loris Nastasă. Proiectul educațional-informațional, având ca public țintă elevii cu vârsta între 14-18 ani din liceele de la nivelul județului Iași, inițiat de Biblioteca Județeană, pune