Distribuie
Joi, 06 iulie 2017, de la ora 08.00, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a desfășurat ultima activitate din cadrul programului „Natura pentru sănătatea ta”, ediția a III-a.
Întâlnirea care dezbate „Cultivarea plantelor medicinale” a avut loc la câmpul experimental de cultivare al plantelor medicinale al Centrului de Medicină Naturistă AROMA Iași.
Ing. dr. Camelia Roman, delegata Centrului și ing. dr. Roxana Anghel de la Facultatea de Horticultură Iași au vorbit despre culturile din câmp: lavandă, roiniță, salvie, nalbă etc. Pe lângă modul de cultivare, elevii au fost informați despre utilizarea lor în tratamentele naturiste și despre plantele care pot dăuna acestor culturi.
Reprezentantul bibliotecii a prezentat cartea: „Dicţionarul plantelor medicinale: ghid practic pentru cultivarea, recoltarea şi utilizarea plantelor medicinale şi aromatice”, aflată în colecțiile bibliotecii. Participanții au fost informați despre programul și posibilitățile de studiu pe care le au în cadrul bibliotecii.
Elevii, de la profilul protecția mediului ai Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” Iași, au fost coordonați de profesor Vasilica Daniela Serghie.
Articole similare
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a încheiat ediția a VIII-a a proiectului: ”INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE - LIBERTATE” (VAL) cu o sesiune interactivă de informare preventivă în 23 iunie 2026. Activitatea s-a derulat pentru elevii claselor a IX-a de la Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” Iași, împreună cu prof. Cristina Hîncu, prof. Luminița Agachi, prof. Camelia Apopei, prof. Irina Mocanu, prof. Liliana Bulgariu și prof. Loris Nastasă. Proiectul educațional-informațional, având ca public țintă elevii cu vârsta între 14-18 ani din liceele de la nivelul județului Iași, inițiat de Biblioteca Județeană, pune


