Etapa finală a Concursului literar „La izvoarele înțelepciunii – Ionel Teodoreanu”
Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 5 iulie 2016Timp citire: 2,7 min

Distribuie

20160702_134906

Sâmbătă, 2 iulie 2016, începând cu ora 11.00, la Casa de cultură a orașului Hîncești (Republica Moldova) s-a desfășurat etapa finală a ediției a XXVI-a a Concursului literar „La izvoarele înțelepciunii”, dedicată vieții și creației literare a scriitorului Ionel Teodoreanu. Concursul este organizat în parteneriat de Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, Inspectoratul Școlar Județean Iași, Ministerul Culturii din Republica Moldova, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă” Chișinău, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Direcția Generală Educație, Tineret și Sport Chișinău, Secția Națională IBBY din Republica Moldova și Asociația Obștească „Fondul Copiilor din Republica Moldova”.

Cei 20 de elevi participanți (10 din România și 10 din Republica Moldova) au trecut prin două probe: proba scrisă (test grilă) a constat în testarea cunoștințelor despre viața și creația lui Ionel Teodoreanu și cea orală, de identificare și interpretare a unui text la prima vedere din opera lui Ionel Teodoreanu.

Juriul a punctat creativitatea și originalitatea în formularea răspunsului, cât și corectitudinea exprimării.

Componența juriului:

Prof. univ. dr. Constantin Parascan – președinte;

Conf. univ. dr. Adrian Ghicov – vicepreședinte;

Membri:

Claudia Balaban, Director general al Bibliotecii Naţionale pentru Copii „Ion Creangă”; Eugenia Bejan, Director adjunct al Bibliotecii Naţionale pentru Copii „Ion Creangă”; Claudia Partole, scriitoare; Victoria Tomuz, Șef Redacţie emisiuni pentru copii, Compania „Teleradio-Moldova”; Bogdan Mihai Mandache, redactor Compartiment Editură (Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași).

Clasamentul și câștigătorii etapei finale sunt:

Iași:

Locul I: Smărăndița-Elena Vasilachi;

Locul II: Miruna-Ioana Vlioncu;

Locul III: Simina Durac;

Mențiuni: Alexandra-Ilinca Berinde, Alice Calance, Florina-Eliza Ciocârlan, Teodora-Andreea Ciocârlan, Iuliana-Andra Pădurariu, Daria-Teodora Hrițuleac, Emilia Roman.

Echipajul de la Iași a fost format din elevi de la Colegiul Național „E. Racoviță”, coordonați de prof. Mihaela Vlioncu.

Republica Moldova:

Locul I: Valeria Ciolac (Liceul Teoretic „George Coşbuc” Bălţi);

Locul II: Olga Coropcean (Liceul Teoretic „Ion Creangă” Soroca);

Locul III: Doina Mihailov (Liceul Teoretic „Gh. Asachi” Ungheni).

Mențiuni: Ala Berladean (Gimnaziul Cotova, Raionul Drochia) Alexandrina Garuța (Liceul Teoretic „Iulia Hasdeu” Chișinău); Alexandra Bîrcă (Gimnaziul Mălăești, Raionul Orhei); Amalia Beșelea (Liceul Teoretic „B. Dînga” Criuleni); Ecaterina Baluțel (Liceul Teoretic Cruglic, Criuleni); Marinela Agachi (Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Hîncești), Iulian Moisei (Gimnaziul „Mihai Eminescu” Cantemir).

Felicitări gazdelor din acest an pentru frumoasa organizare, tuturor participanților, profesorilor coordonatori și mai ales câștigătorilor!

Ediția din 2017, a XXVII-a, va avea loc la Iași.

 

Concursul literar „La izvoarele înțelepciunii” este consacrat unor personalități din literatura, cultura, istoria națională și universală. Fiecare ediție are ca temă viața și activitatea unei personalități, categoria de vârstă a participanților se stabilește în funcție de tema concursului.

Concursul este organizat de Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă” Chișinău și Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în calitate de inițiatori, cu sprijinul ministerelor de resort, autorităților publice locale și al unor ONG-uri.

Articole similare

  • Duminică, 30 august 2026, începând cu ora 10.00, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iași în parteneriat cu Asociația „Ciurbeștenii” Iași organizează expoziția aniversară din cadrul proiectului Tradițiile Iașului cu titlul Satul ieșean, tradiție și neuitarea limbii române - Două decenii de Ciurbeșteni! Anul acesta Asociația „Ciubeștenii” aniversează două decenii de existență. La inițiativa și invitația doamnei Eugenia Stan, președinta Asociației „Ciurbeștenii”, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iași organizează în cadrul festivităților legate de Sărbătoarea satului Ciurbești, expoziția aniversară din cadrul proiectului Tradițiile Iașului cu titlul  Satul ieșean, tradiție și neuitarea limbii române

  • O poveste despre o femeie care pleacă în căutarea unui tată pe care nu l-a cunoscut niciodată și a unei iubiri pe care nu o mai credea posibilă. La patruzeci de ani, Rose primește un telefon de la un avocat care o invită în Kyoto pentru a discuta testamentul tatălui ei. Acolo este condusă în casa bărbatului care, după cum i s-a spus, a fost un comerciant de artă contemporană. Aflată față în față cu un trecut confiscat, tânăra nu simte decât amărăciune și furie. Dar Kyoto o îmblânzește și,

  • Descoperă! Visează! Îndrăznește! Crezi că supereroii există doar în desene animate sau în filme? Ce-ai zice dacă ți-aș destăinui că găsești o mulțime și în viața reală, chiar aici, printre români? Pornește în aventură alături de mine și află poveștile unor oameni geniali care au existat cu adevărat și care au rămas în istorie datorită unor realizări cu adevărat remarcabile! Descoperă cine sunt inventatorii, oamenii de știință, personalitățile istorice sau artiștii care au dat dovadă de pasiune și ambiție, și-au urmat visul și au reușit să schimbe în bine lumea