„La Izvoarele Înțelepciunii” – O sărbătoare a lecturii și a prieteniei!
Autor: Categorii: Filiala „Ion Creangă”, Sediul centralUltima actualizare: 6 iulie 2026Timp citire: 2,9 min

Distribuie

Sâmbătă, 4 iulie 2026, la Filiala „Ion Creangă” a Bibliotecii Județene Iași s-a desfășurat etapa finală a celei de XXXVI-a ediții a Concursului literar transfrontalier „La Izvoarele Înțelepciunii”, dedicată în acest an universului literar fascinant al scriitoarei Claudia Partole, care a reunit 20 de elevi de elită de pe ambele maluri ale Prutului.

Competiția a fost strânsă, iar concurenții au demonstrat o profunzime extraordinară în cadrul celor două probe de foc: analiza și ilustrarea temelor fundamentale din romanele Claudiei Partole și recitarea/ citirea expresivă a unui poem preferat al autoarei, dublată de o argumentare personală emoționantă.

Din Republica Moldova au participat elevi din Chișinău, Bălți, Ungheni, Telenești, Criuleni, Sîngerei, Strășeni, Căușeni și Orhei, care au câștigat etapa republicană.

Moștenirea culturală a Iașului a fost reprezentată cu mândrie de 10 elevi de la Colegiul Național „Costache Negruzzi”, coordonați cu multă dăruire de doamnele profesoare Mihaela Doboș și Bianca Burciu, cărora le trasmitem mulțumiri.

 

Felicitări tuturor participanților și, în special, marilor câștigători ai acestei ediții:

 

Premiul I:

Ștefania Daria Simion, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Vasile Jelihovschi, Liceul Teoretic „Meșterul Manole”, s. Sălcuța, r-nul Căușeni

 

Premiul II:

Dora Grădinaru, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Denisa-Maria Mocanu, Liceul Teoretic „Olimp”, or. Sîngerei

 

Premiul III:

Cezara Maftei, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Ariadna Vrabie, Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, mun. Bălți

 

Mențiuni:

Ioana Clara Călin, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Ioana Alexandra Cocolea, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Elisabeth Curcudel, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Laura Forcoș, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Mara Forcoș, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Andreea Teodora Stănoiu, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași

Daria Botnari, Gimnaziul „Mihai Eminescu”, or. Telenești

Radu-Dan Chircu, Liceul Teoretic „Mitropolit Nestor Vornicescu”, s. Lozova, r-nul Strășeni

Dumitrița Cotcov, Liceul Teoretic „Boris Dînga”, or. Criuleni

Xenia Doni, Gimnaziul „Mihai Eminescu”, or. Telenești

Mădălina Mamai, Liceul Teoretic „Gh. Asachi”, mun. Chișinău

Camelia Negruța, Liceul Teoretic „Alecu Donici”, s. Peresecina, r-nul Orhei

Elena Stoica, Liceul Teoretic „Elada”, s. Măcărești, mun. Ungheni

 

Evenimentul nu ar fi avut aceeași ținută fără sprijinul partenerilor noștri de încredere, cărora le adresăm cele mai calde mulțumiri:

  • Bibliotecii Naționale pentru Copii „Ion Creangă” din Chișinău, co-organizatorul acestui proiect de suflet;
  • Muzeului Național al Literaturii Române Iași, pentru generozitatea de a deschide gratuit porțile muzeelor pentru oaspeții noștri;
  • Biroului de Promovare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Iași, pentru materialele specifice oferite, ajutându-ne să promovăm moștenirea istorică și potențialul turistic local în rândul oaspeților de peste Prut.
  • Inspectoratului Școlar Județean Iași și Colegiului Național „Costache Negruzzi”, pentru susținerea logistică și implicarea în pregătirea elevilor;
  • Companiei ApaVital, care a avut grijă de hidratarea optimă a concurenților și a juriului pe parcursul zilelor intense de concurs.

 

Concursul s-a încheiat, dar punțile culturale și prieteniile legate la Iași rămân de neprețuit.

Vă mulțumim tuturor și ne revedem la ediția următoare, la Chișinău!

 

#LaIzvoareleIntelepciunii #BibliotecaAsachi #CulturaIasi #Chisinau #LecturaUnește #ClaudiaPartole #ColegiulNegruzzi

Articole similare

  • Miercuri 2 iulie 2026, la Biblioteca Județeană „Gh.Asachiˮ Iași – Compartimentul Împrumut carte pentru Copii și Adolescenți am primit vizita copiilor de la Școala de vară organizată pe lângă  Biserica „Sfântul Arhidiacon ȘtefanˮȚicău Iași, însoțiti de profesori și părinți. Într-un mod foarte relaxat specific vacanței, copiii au descoperit colecția de carte, fiecare și-a găsit titlul preferat și locul potrivit pentru un moment dedicat lecturii. Bineînțeles că momentele s-au prelungit, se pare că lectura alături de prieteni  la bibliotecă are un ritm mai special: se schimbă păreri, se cer sfaturi sau

  • Vineri, 3 iulie 2026, Biblioteca  Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi în parteneriat cu Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP) - Direcția Județeană de Mediu (DJM) Iași  și cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic a organizat prima întânire din cadrul proiectului Lectură și desen sub un arbore secular. Elevii de la EduCart coordonați de prof . înv. primar Doina Scutaru, consilier școlar Irina Agape, prof. înv. primar Denisa Pintilie au ascultat „Povestea Vrabiei” și „Povestea Mesteacănului” și au desenat alături de studentul

  • Joi, 02 iulie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași în parteneriat cu Facultatea de Mecanică, Centrul de Teoria Mecanismelor și Robotică al Universității Tehnice „Gh. Asachi” din Iași, a  organizat atelierul de vacanță „Știința și cartea - roboții”, reprogramat din data de 30 iunie din cauza caniculei. Elevii de la Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric și cei de la Educart coordonați de prof. înv. primar Doina Scutaru, consilier școlar Irina Agape, prof. înv. primar Denisa Pintilie au făcut cunoștință cu o multitudine de