Pe 30 aprilie 2026, la Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” din Iași a fost semnat un nou acord de parteneriat transfrontalier, care consolidează cooperarea culturală dintre România și Republica Moldova.
Documentul a fost semnat între Secția Cultură a Consiliului Raional Ialoveni, reprezentată de doamna Diana Josu-Braniste (șefă secție), Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, reprezentată de domnul director Dan-Nicolae Doboș și Biblioteca Publică Popricani, reprezentată de domnul primar Ion Tănasă și are ca obiectiv comun dezvoltarea și implementarea unor proiecte culturale și educaționale.
Semnarea acordului a avut loc în prezența doamnei Vernica-Lăcrămioara Dăscălescu, Secretar general al Consiliului Județean Iași, căreia îi mulțumim pentru susținerea oferită domeniului culturii.
Parteneriatul vizează facilitarea schimbului de bune practici în domeniul biblioteconomic, organizarea de activități culturale comune, promovarea lecturii și susținerea mobilității culturale între specialiști.
Prin acest demers, reafirmăm angajamentul nostru pentru promovarea valorilor culturale românești, consolidarea relațiilor dintre comunitățile de pe ambele maluri ale Prutului și dezvoltarea unor inițiative culturale durabile, în spirit european.
Rămâneți alături de noi pentru a descoperi activitățile și proiectele care vor urma în cadrul acestui parteneriat!
Articole similare
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele
Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a încheiat ediția a VIII-a a proiectului: ”INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE - LIBERTATE” (VAL) cu o sesiune interactivă de informare preventivă în 23 iunie 2026. Activitatea s-a derulat pentru elevii claselor a IX-a de la Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” Iași, împreună cu prof. Cristina Hîncu, prof. Luminița Agachi, prof. Camelia Apopei, prof. Irina Mocanu, prof. Liliana Bulgariu și prof. Loris Nastasă. Proiectul educațional-informațional, având ca public țintă elevii cu vârsta între 14-18 ani din liceele de la nivelul județului Iași, inițiat de Biblioteca Județeană, pune



