„Săptămâna verde” la Filiala „Mihail Sadoveanu”
Autor: Categorii: Filiala „Mihail Sadoveanu”, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 23 octombrie 2025Timp citire: 0,5 min

Distribuie

Cu ocazia programului „Săptămâna verde”, miercuri, 22 octombrie 2025, elevii din clasa pregătitoare, de la Școala Gimnazială „Ion Simionescu”, au vizitat Filiala „Mihail Sadoveanu” a Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” Iași, însoțiți de doamna profesor Ciobanu Adina.

Copiii plini de curiozitate au pus întrebări despre bibliotecă, despre personajele lor preferate, au răsfoit cu interes cărțile și au descoperit povești despre natură și prietenia dintre oameni și mediu. La finalul întâlnirii ei au promis că vor reveni pentru a se înscrie și a petrece mai mult timp în bibliotecă.

Articole similare

  • Ursul și Ursulețul se pregătesc pentru lungul lor somn de iarnă. Dar Ursulețul este îngrijorat: dacă vor rămâne fără vise în timpul marelui somn? Așa începe o mare aventură, în care un ursuleț pornește în lumea largă, în căutare de vise. De la îndrăgitul autor Michael Rosen și ilustratorul nominalizat la Medalia Carnegie, Daniel Egnéus, o poveste uimitoare despre speranță, reziliență și visele care ne susțin. Mai multe despre carte - https://bjiasi.ebibliophil.ro/mon/marea-visare-n55xv9km/    

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp A, a organizat primele ore din proiectul Simfonia culorilor - Atelier de vacanță. Elevii coordonați de prof. Irina Frunză și bibliotecar Simona Cuzic au participat la o întâlnire cu serviciile de bibliotecă, cu lectura, desenul, cartea și jocul. Alături de studenta: Cristina Jari, de la UNAGE – DPPD, coordonată de lector univ. dr. Ana-Maria Aprotosoaie-Iftimi, au descifrat tainele

  • Marți, 23 iunie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași - Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași, corp B, a organizat a doua zi din cadrul proiectului: Carte, joc și desen – Ateliere de vacanță. Elevii coordonați de prof. înv. primar Corina Lavric, prof. logoped Irina Manolache, prof. Elena Miron și prof. înv. primar Anca Anghel au participat la demararea acestui proiect și la prima activitate din cadrul acestuia și au făcut cunoștință cu serviciile de