Scriitori români: aniversările lunii februarie (expoziție de carte)
Autor: Categorii: Sediul centralUltima actualizare: 12 februarie 2018Timp citire: 1,1 min

Distribuie

Literatura română contemporană poate fi la fel de atractivă ca și cea clasică, participarea publicului la lansările și târgurile de carte demonstrând acest lucru.

Biroul Împrumut pentru Adulți din cadrul Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” Iași promovează literatura română actuală prin expoziții de carte dedicate operelor autorilor contemporani.

Doina Ruști a absolvit Facultatea de Filologie din Iași și a primit premii literare prestigioase precum: Premiul Ion Creangă al Academiei Române, Premiul Uniunii Scriitorilor din România etc. Pe lângă lucrări de specialitate din domeniul filologic, Doina Ruști este cunoscută mai ales ca o romancieră versatilă și prolifică, multe cărți fiind traduse în limbi de circulație internațională.

T.O. Bobe a terminat Facultatea de Litere din București, unde a participat la cenaclul condus de poetul Mircea Cărtărescu în anii `90. Romanul Cum mi-am petrecut vacanța de vară este unul dintre cele mai apreciate de critica literară actuală.

Dumitru Țepeneag face parte din generația `60 și, în mod special, din grupul oniriștilor, alături de marele poet Leonid Dimov. O parte din viață a trăit-o în exil în Franța, iar romanul Hotel Europa rămâne cel mai cunoscut titlu.

Articole similare

  • Sub egida Zilei Naționale a Lecturii (15 februarie), Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași în colaborare cu Institutul de Filologie Română „Alexandru Philippide” din cadrul Academiei Române, Filiala Iași și cu Liceul Teoretic EVISS Iași au desfășurat evenimentul: Astea-s basme! Coduri comportamentale ascunse în literatura populară în data de 13 februarie 2026 în cadrul unității preuniversitare. Dialogul viu, stimulativ și de calitate educațională pentru elevii Liceului Teoretic EVISS Iași prin intervențiile derulate în timpul evenimentului au oferit un cadru ofertant de interschimb de experiențe în direcția aplicării educației de calitate bazată

  • Joi, 12 februarie 2026,  Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași alături de Liceul Tehnologic Economic de Turism Iași a desfășurat o activitate dedicată Zilei Naționale a Lecturii, aniversată anual la 15 februarie, intitulată Mai aproape de carte. Elevii de liceu, coordonați de prof. religie Cornelia Marie – Jean Stoian, bibliotecar Irina Pandele, prof. religie – franceză Veronica Roșu, prof. socio-umane Anda Credinciosu, prof. diriginte Bianca Cruț, au participat la o întâlnire cu serviciile oferite de biblioteca județeană celor tineri și cu acele cărți în special care vorbesc despre familie. Am fost onorați

  • În ziua de 15 februarie sărbătorim Ziua Națională a Lecturii. Este data la care s-au născut două mari personalități ale culturii române: Spiru Haret și Titu Maiorescu. Criticul literar a activat mult timp la Iași, ca întemeietor al Junimii și al Convorbirilor Literare. Astăzi, scriitorii ieșeni fac și ei carieră la nivel național! De Ziua Națională a Lecturii, Compartimentul Împrumut carte pentru adulți al Bibliotecii Județene „Gh. Asachi” Iași a pregătit o expoziție de carte despre scriitorii ieșeni contemporani, precum: Dan Lungu, Florin Lăzărescu, Lucian Dan Teodorovici și alții. La