Distribuie
Joi, 26 mai 2022, elevii clasei a IV-a de la Școala primară „Gh.Asachi ˮIași, însoțiți de d-na Mihaela Rușconi, profesor învățământ primar, au participat la o întâlnire interactivă cu personajul Micul prinț, în cadrul proiectului educațional Prietenie… pe o …sfoară, ediția a X-a, organizată în secția Împrumut pentru copii a bibliotecii publice.
Antoine de Saint – Exupéry este povestitorul selectat pentru această ediție aniversară a proiectului, iar minunatul său erou a fost integrat rapid și cu plăcere de către cei mici, în universul copilăriei lor.
Am completat portretul pilotului Antoine de Saint – Exupéry cu ajutorul prezentării realizate de către colegii de la Biblioteca Județeană „George Barițiuˮ Brașov – inițiatorii proiectului, adăugând tușa de poveste adecvată, iar copiii au demonstrat implicarea lor în firul poveștii precum și modul în care aceasta s-a împletit cu experiențele personale.
Fragmentele lecturate au prefațat momentul final, în care copiii au primit fișele de lucru ce urmează să primească crâmpee colorate de imaginație, rezultând lucrări plastice care se vor împrieteni pe sfoară. Unul din gândurile copiilor s-a împletit cu un citat de poveste, ce rămâne real în orice clipă, în orice loc de pe planetă:
„Cele mai frumoase lucruri din lume nu pot fi văzute sau atinse, doar simțite cu inima.ˮ (Antoine de Saint – Exupéry – Micul Prinț)
Articole similare
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu life-coach, Irina Olariu ce coordonează Ateliere „Interactive Veselica” Iași va desfășura pe 17 martie 2026, ora 10.00 o nouă activitate din cadrul proiectului: „Drumurile Educației cu Veselica”. Micuții elevi din clasa a I-a de la Școala Primară „Gh. Asachi” Iași vor constitui publicul evenimentului. Irina Olariu va lucra cu păpușile și poveștile copilăriei: „Păpușile sunt uneori un instrument de a depăși frica de a vorbi în fața unui public. Copiii își pun păpușile în fața lor, pentru a nu fi văzuți. Cu
Filiala „Ion Creangă” a devenit, pentru câteva ore, o mică sală de cinema, găzduind vizionarea filmului „Apocalipsa”. Participanții au urmărit cu interes povestea și au petrecut împreună momente plăcute într-o atmosferă relaxantă. Activitatea a fost dedicată elevilor de la Liceul Tehnologic „Petru Poni” și coordonată de profesor Gabriela Scrumeda.
În zilele de 12 și 13 martie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași organizează două ateliere de alfabetizare informațională și media în cadrul proiectului NEDLib – „Competențe digitale și alfabetizare informațională pentru bibliotecari”, proiect finanțat prin programul Erasmus+, Acțiunea Cheie 2 – Parteneriate de cooperare în domeniul educației adulților, Cod proiect: 2023-1-BG01-KA220-ADU-000167178. Atelierele sunt GRATUITE se adresează cetățenilor din municipiul și județul Iași. Întâlnirea va fi derulată într-un format interactiv, combinând atât aportul teoretic, cât și activitățile practice. Biblioteca Județeană Iași contribuie activ la combaterea dezinformării prin proiectul NEDLib.

