Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași a derulat o activitate cu prezență fizică la Liceul Tehnologic Vlădeni, județul Iași, joi, 26 mai 2022 în cadrul proiectului: ”INFO.BIBLIOTECA: VIAȚĂ – ANTICORUPȚIE – LIBERTATE” (VAL) ediția a IV-a.
Sesiunea de informare preventivă s-a desfășurat pentru elevii atenți și responsabili de la clasele a IX-a și a X-a – Liceul Tehnologic Vlădeni coordonată de director, prof. Liliana Brînzanu alături de bibliotecar Elena Cazamir, prof. Genoveva Sava, prof. Filomela Macovei și prof. Nicoleta Tamaș.
Corupţia reprezintă una dintre cele mai serioase ameninţări la adresa statului de drept în cadrul societăţii contemporane, subminând instituţiile şi valorile democratice, atentând la ordinea socială şi ameninţând capacitatea statului de a asigura drepturi şi libertăţi egale cetăţenilor săi. Altfel spus, corupţia ne afectează pe toţi şi slăbeşte respectul pentru lege.
Luarea de mită (Cod Penal art. 289) 1. Fapta funcționarului public care, direct sau indirect, pentru sine sau pentru altul, pretinde ori primește bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori acceptă promisiunea unor astfel de foloase, în legătură cu îndeplinirea, neîndeplinirea ori întârzierea îndeplinirii unui act ce intră în îndatoririle sale de serviciu sau în legătură cu îndeplinirea unui act contrar acestor îndatoriri se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică sau de a exercita profesia sau activitatea în executarea căreia a săvârșit fapta. 2. Fapta prevăzută în alin (1), săvârșită de una dintre persoanele prevăzute în art. 175 alin. (2), constituie infracțiune numai când este comisă în legătură cu neîndeplinirea, întârzierea îndeplinirii unui act privitor la îndatoririle sale legale sau în legătură cu efectuarea unui act contrar acestor îndatoriri. 3. Banii, valorile sau orice alte bunuri primite sunt supuse confiscării, iar când acestea nu se mai găsesc, se dispune confiscarea prin echivalent.
Darea de mită (Cod Penal art.290) 1. Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în condițiile arătate în art. 289, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
LA MULȚI ANI! Pentru 30 mai – Ziua Aniversară a Direcției Generale Anticorupție și în continuare, să contribuiți la dialogul permanent cu comunitatea în formare (tinerii), la dezvoltarea spiritului civic și a mândriei locale cât și la formarea unor atitudini corecte, modelarea copilului într-un adult responsabil, integrat social și profesional, care simte că aparține, în egală măsura națiunii române și spațiului european, gândește și participă la dezvoltarea societății.
Proiectul educațional-informațional, având ca public țintă elevii cu vârsta între 14-18 ani din liceele de la nivelul județului Iași, inițiat de Biblioteca Județeană se desfășoară în parteneriat cu Agenția Națională Antidrog – Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Iași, Direcția Generală Anticorupție (D.G.A.) – Serviciul Județean Anticorupție Iași și Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Iași. Acest proiect se derulează în perioada octombrie 2021 – iunie 2022.
Articole similare
Secţia pentru copii a Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga” Cluj vă invită să participaţi la cea de-a XVII-a ediţie a Concursului on-line de poezie, organizat anual, cu ocazia Zilei Internaţionale a Poeziei, sărbătorită în 21 martie. Perioada de înscriere este 18 februarie – 11 martie 2026. Atașăm regulamentul și formularul de înscriere. Vă aşteptăm cu drag.
Vineri, 6 martie 2026, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iași în parteneriat cu Asociația „Prietenii Bârnovei” Iași, Șezătoarea „Pietrărie” și Asociația „Culori și Ritmuri” a desfășurat o nouă activitate din cadrul proiectului Tradițiile Iașului de această dată cu titlul Tradiții la începutul primăverii. Sărbătoarea creștină a Sfinților patruzeci de Mucenici din Sevastia – 9 Martie, cunoscută la români și sub numele de Mucenicii său Măcinicii, a fost descrisă în amănuntele ei etnografice, tradiționale și creștine în cuvântarea doamnei etnograf Angela Paveliuc Olariu, o profesionistă a patrimoniului tradițional moldovenesc. De asemenea am
Joi și vineri, în datele de 5 și 6 martie 2026, de la ora 09.00, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași, în parteneriat cu Asociația „Prietenii Bârnovei” Iași și Liceul Teoretic „Ion Neculce” Iași a organizat ultimele două întâlniri din cadrul proiectului: Fire și Povești - De Mărțișor și Ziua Mamei. În ziua de cinci martie am continuat alături de elevii coordonați de prof. înv. primar. Corina Lavric, prof. înv. primar Florina Popovici, prof. înv. primar Anca Anghel și prof. înv. primar Luminița Liheț, nodul, punctul în cruce și linia, o












