Autor: Categorii: Sediul central, Ştiri şi evenimenteUltima actualizare: 22 iunie 2023Timp citire: 1,9 min

Distribuie

Cultura Cucuteni este un depozit de simboluri spirituale universale care așteaptă să fie descifrate

Nicolae Ursulescu

        Istoricul Nicolae Ursulescu ( 2 aprilie 1943,  Iași – 18 iunie 2023, Iași)  reputat arheolog, specializat în istoria străveche și veche carpato-danubiană și sud-est europeană profesor universitar doctor la Facultatea de Istorie din cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași și la cea din Suceava, recunoscut pentru contribuțiile sale privind cercetările Culturii Cucuteni, în urma a numeroase șantiere arheologice, unul dintre fondatorii Centrului Interdisciplinar de Studii Arheoistorice din cadrul Universităţii „Al.I. Cuza.

Autor de cursuri universitare, monografii, volume, studii , precum:  Istoria comunei primitive, Istoria veche universală, Vatra Dornei, Radauti, Suceava. Primele culturi neolitice pe teritoriul Moldovei, Evoluția culturii Starcevo-Cris pe teritoriul Moldovei, Istoria românilor, vol.I  Antica, în colabore, Dacia în cadrul lumii antice, Începuturile istoriei pe teritoriul României, redactor al volumului La civilisation de Cucuteni en contexte européen, Iasi,  Buletin Stiintific Istoric, redactor sef al revistei Studia Antiqua et Archaeologica, editata de Catedra de Istorie Veche si Arheologie a Facultatii de Istorie a Univeristatii “Al. I. Cuza” Iasi, secretar al volumului I din tratatul Istoria Românilor, editat de Academia Româna, Bucuresti, 2001.

În anul 2009, Universitatea suceveană i-a conferit, ca recunoștință pentru meritele sale deosebite în cercetarea istoriei vechi a Bucovinei și în dezvoltarea învățământului de profil, titlul de Doctor Honoris Causa. (http://cisa.uaic.ro/cv/Ursulescu.htm  Centrul Interdisciplinar de Studii Arheoistorice din cadrul Universităţii „Al.I. Cuza)

 

Volume din colecția bibliotecii

Contribuţii privind neoliticul şi eneoliticul din regiunile est-carpatice ale României / Nicolae Ursulescu. – Iași : Editura Universităţii „Al.I. Cuza ” , 2000_.     [vol.]

COTA : III 26833

Dacia în cadrul lumii antice / Nicolae Ursulescu. – Iași : Unirea Iaşi , 1992.     59 p.

COTA : II 52442

Rădăuți. – București : Editura Sport-Turism , 1978.     64 p. : h., 10 f. pl., 1 f.h..

COTA : I 13844

articole

Descoperiri la Tîrgu Frumos : [vestigii arheologice]

Ziua de Iaşi An.2, Nr.396 (29 iul. 1999), p. 2

Un sanctuar de acum 6000 de ani

Magazin istoric An. 36, Nr. 5 (mai 2002), p. 73-76

 

Chirica, Vasile · 2013 — N. Ursulescu, la împlinirea vârstei respectabile de 70 de ani.

http://cisa.uaic.ro/cv/Ursulescu.htm29292-Article Text-86595-1-10-20160405

 

https://www.radiotop.ro/actualitate/universitatea-suceveana-regrete-la-trecerea-la-cele-vesnice-a-profesorului-nicolae-ursulescu

https://biblioteca-digitala.ro/?pub=1626-itinera-in-praehistoria-studia-in-honorem-magistri-nicolae-ursulescu-quinto-et-sexagesimo-anno-centrul-interdisciplinar-de-studii-arheoistorice-facultatea-de-istorie-universitatea-alexandru-ioan-c

 

https://ro.scribd.com/doc/54561482/Nicolae-Ursulescu-Dimensiunea-Europeana-a-Civilizatiei-Eneolitice-Est-carpatice

Articole similare

  • Stimați utilizatori, În perioada 10-13 aprilie 2026, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi nu are program de lucru cu publicul. Vă aşteptăm începând cu data de 14 aprilie la sediul central şi filiale.   Vă dorim lumină, inspiraţie şi bucuria descoperirii în fiecare pagină! Paşte binecuvântat!

  • „Fotbalul m-a învățat să rămân viu” Mircea Lucescu Fotbalistul Mircea Lucescu (29 iulie 1945, București – 7 aprilie 2026, București) jucător și antrenor cu o carieră internațională.   Mircea Lucescu a fost, este și va rămâne o legendă absolută, a lăsat în urmă o moștenire colosală, greu de egalat în istoria sportului rege. Ca jucător, a fost esența eleganței și a inteligenței în teren. Emblematic pentru Dinamo București, club alături de care a cucerit 7 titluri de campion, a strălucit și sub culorile echipei naționale unde la Cupa Mondială din 1970, din postura de

  • Sărbătoarea Învierii Domnului să ne fie bucurie, pace și lumină! Cu mare emoție și dăruire, elevii claselor I și a III-a de la Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași, coordonați de profesori învățământ primar Nona Răduc și Lăcrămioara Frenț) “s-au ostenit” în Săptămâna Patimilor aducând, prin lucrările lor artistice, adevărul și dragostea pentru Hristos! Expoziția va fi deschisă la Biblioteca Județeană „Gh.Asachi” – Compartimentul Împrumut carte pentru Copii și Adolescenți timp de o lună. Sărbători binecuvântate, scăldate în Lumina Învierii! Hristos a Înviat!