Distribuie
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași împreună cu partenerul bibliotecii, Asociația ROIS (Ready to Open Intercultural Spaces) Iași reprezentată de coordonatorii: psiholog Nicoleta Emacu și artistul vizual, Adrian Mîrzac ne prezintă, la Atelierele de Lectură și Jocuri, proiectul: Cunoaște-te prin joc și carte! – marţi, 16 august 2022, ora 11, Esplanada CUB (bd. Ștefan cel Mare) în caz de vreme nefavorabilă la sediul central al bibliotecii (Galeriile Comerciale Ștefan cel Mare, etaj)
Jocul și învățatul sunt activități care se imbină perfect. Jocul este limbajul copilăriei, modul natural de comunicare, modul în care copiii exprimă ceea ce gândesc, ceea ce trăiesc, simt și este calea prin care ei cunosc și înțeleg lumea. Iar bibliotecile oferă această libertate. Liberatate de a citi, libertate de a comunica și a ne juca. Biblioteca – un spațiu pentru educație care nu încetează să ofere ceva inedit celor ce vor să vină aici.
Animatori culturali vor fi voluntarii de nadejde ai bibliotecii.
Înscrierile se pot face la sediul bibliotecii (Bd. Ștefan cel Mare, nr. 8-10, Galeriile comerciale, mezanin), telefon 0753/024405, pe pagina de Facebook, cât și prin partenerii din proiect.
Articole similare
În zilele de 12 și 13 martie 2026, Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” Iași organizează două ateliere de alfabetizare informațională și media în cadrul proiectului NEDLib – „Competențe digitale și alfabetizare informațională pentru bibliotecari”, proiect finanțat prin programul Erasmus+, Acțiunea Cheie 2 – Parteneriate de cooperare în domeniul educației adulților, Cod proiect: 2023-1-BG01-KA220-ADU-000167178. Atelierele sunt GRATUITE se adresează cetățenilor din municipiul și județul Iași. Întâlnirea va fi derulată într-un format interactiv, combinând atât aportul teoretic, cât și activitățile practice. Biblioteca Județeană Iași contribuie activ la combaterea dezinformării prin proiectul NEDLib.
Biblioteca Județeană „Gh. Asachi” și ApaVital SA Iași organizează vineri, 20 martie 2026, începând cu ora 12.00, la Filiala „Ion Creangă” de la Casa Sindicatelor (Bd. Socola nr. 34), ediția a XII-a a concursului de cultură generală dedicat Zilei Mondiale a Apei. Tema ediției din acest an, „Apa și civilizația umană”, propune explorarea rolului esențial al apei în dezvoltarea civilizațiilor, în funcționarea comunităților și în menținerea echilibrului dintre natură și activitatea umană. Apa a însoțit permanent evoluția societății, modelând așezări, economii, culturi și moduri de viață, fiind în același timp
„O reuniune de douăzeci de ani de la terminarea liceului este punctul de pornire al unui șir de evenimente, reașezări interioare și descoperiri de sine în care, probabil, mulți dintre noi se vor regăsi. Tăceri vinovate care acoperă traume, căsnicii cu nefericirile ascunse de ochii lumii, iluzii de care se agață personajele din teama de a înfrunta adevărul, caruseluri de emoții care ajung să genereze frustrări și să le perpetueze. În romanul său de debut, Nu-i ușor să fugi de fericire, Laura Frunză reușește să-și captiveze cititorul mai ales prin protagoniștii

