Acasă American Corner American Corner Events – Winter Wonderland 2020

American Corner Events – Winter Wonderland 2020

534
0

Concursul de creație literară în limba engleză, Winter Wonderland, a ajuns la a X-a ediție.

În ciuda vremurilor inedite și dificile pe care le trăim, la concurs au participat aproximativ 100 de concurenți, fapt care ne bucură dragi copii, pentru că astfel contribuiți și voi la o desfășurare victorioasă a vieții, într-un cadru de normalitate și de optimism.

Juriul, alcătuit din prof. Anda Boțoiu, prof. Mihaela Onuță, prof. Alina Ștefania Crăciun și bibliograf Isabela Savioli, nu a avut o sarcină deloc ușoară, deoarece nivelul lucrărilor a fost destul de ridicat. Creativitatea, originalitatea și nu în ultimul rând cunoașterea limbii engleze, au fost criteriile de care s-a ținut cont, atunci când au fost selecționați premianții.

Pe lângă darurile pe care le veți primi de la Moș Crăciun, cadouri de la American Corner Iași, vor primi și următorii participanți câștigători:

 

Ciclul primar

 

Premiul I

 

  • Diaconu Justin William Lucien, cls. a III-a, Școala Primară ”Gh. Asachi” Iași, prof. coordonator: Beatrice Arbore
  • Mihalache Horia, cls. a IV-a, Școala Gimnazială Ion Creangă Iași, prof. coordonator: Petronela Postolache
  • Bulbuc Dragoș, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Gina Prodan

 

Premiul II

 

  • Pohonțu Ilinca Maria, cls. a III-a, Școala gimnazială ”Nicolae Iorga” Iași, prof. coordonator: Margareta Lencu
  • Manole Iustina Cezara, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Daniela Busuioc
  • Grumăzescu Ana Maria, cls. a IV-a, Școala Primară ”Gh. Asachi” Iași, prof. coordonator: Beatrice Arbore

 

Premiul III

 

  • Nădejde Mihnea, cls. a III-a, Palatul Copiilor Iași, prof. coordonator: Andreia Macarov
  • Grigoriu-Dăncinescu Răzvan, cls. a IV-a, Școala Primară ”Gh. Asachi” Iași, prof. coordonator: Beatrice Arbore
  • Hausner Alexia, cls, a III-a, Școala Primară ”Gh. Asachi” Iași, prof. coordonator: Beatrice Arbore

 

Mențiuni

 

  • Soldea Rebeca Maria, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Daniela Busuioc
  • Dimitriu Alexandru, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Daniela Busuioc
  • Spiru-Cernat Andreea-Lorena, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Daniela Busuioc
  • Sidorov David, cls. a III-a, Școala Primară ”Gh. Asachi” Iași, prof. coordonator: Beatrice Arbore
  • Azamfirei Mihai, cls. a IV-a, Școala Primară ”Gh. Asachi” Iași, prof. coordonator: Beatrice Arbore

 

Gimnaziu

 

Premiul I

 

  • Diac Roxana, cls. a VII-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator: Anca Rotariu
  • Pleșca Andrei David, cls. a VII-a, Școala Gimnazială ”Titu Maiorescu” Iași, prof. coordonator: Cristina-Georgiana Voicu
  • Ibănescu Ecaterina, cls. a V-a, Liceul Teoretic Varlaam Mitropolitul, Iași, prof. coordonator: Sabina Ignățel

 

Premiul II

 

  • Axinte Laura Adriana, cls. a V, Seven Hills International School, prof. coordonator: Daniel Nedelcu
  • Pârvan Bianca Andreea, cls. a VIII-a, Colegiul Național Costache Negruzzi, Iași, prof. coordonator: Anca Voicu-Ghenghea
  • Mihai Tudor, cls. a V-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Daniela Busuioc

 

Premiul III

 

  • Amaziliței Medeea, cls. a V-a, Liceul Teoretic Varlaam Mitropolitul, Iași, prof. coordonator: Sabina Ignățel
  • Bantu Raluca Maria, cls. a V-a, Colegiul Național Mihail Sadoveanu, Iași, prof. coordonator: Cristina Avram
  • Budeanu Plămădeală Denisa Maria, cls. a VII-a, , Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Daniela Busuioc

 

Mentiuni

 

  • Nădejde Ilinca Maria, cls. a VI-a, Liceul Teoretic ”Vasile Alecsandri” Iași
  • Tanasciuc Mălina Andreea, cls. a V-a, Liceul Teoretic Varlaam Mitropolitul, Iași, prof. coordonator: Sabina Ignățel
  • Argeșanu Maria-Alexandra, cls. a VII-a, Școala Gimnazială ”Titu Maiorescu” Iași, prof. coordonator: Cristina-Georgiana Voicu
  • Dumitrașcu Ruxandra Cezara, cls. a VII-a, Școala Gimnazială ”Titu Maiorescu” Iași, prof. coordonator: Cristina-Georgiana Voicu
  • Pascal Bianca, cls. a VII-a, Liceul Teoretic Varlaam Mitropolitul, Iași, prof. coordonator: Sabina Ignățel
  • Boldureanu Andreea, cls. a VII-a, Palatul Copiilor Iași, prof. coordonator: Andreia Macarov
  • Aramă Alexandra Mihaela, cls. a V-a, Colegiul Național Mihail Sadoveanu, Iași, prof. coordonator: Cristina Avram
  • Constantin Ana, cls. a VIII-a, Școala gimnazială Păușești, prof. coordonator: Elena Atudosiei
  • Vârlam Andra-Maria, cls. a VIII-a, Colegiul Național Costache Negruzzi, Iași, prof. coordonator: Anca Voicu-Ghenghea
  • Gall Maria, cls. a VIII-a, Colegiul Național Costache Negruzzi, Iași, prof. coordonator: Anca Voicu-Ghenghea
  • Andrei Carp, cls. a VII-a, Școala gimnazială ”Ion Creangă” Iași, prof. coordonator: Petronela Postolache

 

Liceu

 

Premiul I

 

  • Enache Mariana Alexandra, cls. a X-a, Liceul cu Program Sportiv, Iași, prof. coordonator: Mihaela Onuță
  • David Cristina Elena, cls. a XI-a, Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Hârlău, prof. coordonator Mihaela Camelia Vraciu
  • Crețu Bianca Melissa, cls. a XI-a, Seminarul Teologic Ortodox ”Sf. Vasile cel Mare”, prof. coordonator: Beatrice Arbore

 

Premiul II

 

  • Cozmei Bianca Andreea, cls. a X-a, Palatul Copiilor Iași, prof. coordonator: Andreia Macarov
  • Mihăilă Alex, cls. a XI-a, Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Hârlău, prof. coordonator Mihaela Camelia Vraciu
  • Dobre Daria, cls. a X-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Carmen Ilaș

 

Premiul III

 

  • Rotundu Denisa-Ștefania, cls. a IX-a, Liceul Tehnologic Economic de Turism, prof. coordonator: Dana Florentina Larco
  • Tănase Karina Ioana, cls. a XII-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Carmen Ilaș
  • Verdeș Ilinca, cls. a IX-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Carmen Ilaș

 

Mentiuni

 

  • Răducanu Georgiana_Elena, cls. a X-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Daniela Busuioc
  • Tuguliță Oana Adriana, cls. a IX-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Carmen Ilaș
  • Saulea Denisa Maria, cls. a IX-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu” Iași, prof. coordonator: Carmen Ilaș
  • Vlad Alexandra Cristina, cls. a XI-a, Liceul Tehnologic Economic de Turism, prof. coordonator: Dana Florentina Larco
  • David Diana-Petronela, cls. a IX-a, Liceul Teoretic ”Lascăr Rosetti” Răducăneni

 

Premiile vor fi ridicate de la Biblioteca Județeană ”Gh. Asachi” Iași compartimentul American Corner, începând de astăzi, 18 decembrie, în fiecare zi lucrătoare, între orele 10 și 17, pe baza permisului de bibliotecă.

Felicitări tuturor participanților!

Mulțumiri distinșilor  membri ai juriului!

Vă așteptăm cu drag și la edițiile viitoare.

Sărbători fericite!

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here