Acasă American Corner American Corner Events – February’s Moonstruck

American Corner Events – February’s Moonstruck

181
0

Concursul de felicitări și scrisori de dragoste February’s Moonstruck, ajuns la a V-a ediție, s-a încheiat. O sută doisprezece elevi au acceptat provocarea și au intrat în competiție, în speranța câștigării unui premiu.

Cei mici și-au testat creativitatea și îndemânarea, roadele muncii lor – felicitările – fiind uneori chiar spectaculoase.

Cei mari au șlefuit cu minuțiozitate adevărate creații literare pentru că știm cu toții, iubirea este un subiect inepuizabil și mereau actual, mai ales la vârsta voastră dragi copii.

Prin urmare sarcina juriului nu a fost deloc ușoară. Doamnele profesoare Nona Agape, Mirela Buzilă, Anca Elena Rotariu, învățător Iulia Roșu și bibliograf Isabela Savioli, au decis care au fost cele mai inspirate lucrări.

Deci, câștigătorii sunt:

CICLUL PRIMAR

Premiul I

1.     Ursache Sara-Maria, cls. a IV-a B. Școala Gimnazială ”Alecu Russo”

2.     Spiru-Cernat Andreea –Lorena, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, prof. coordonator Daniela Busuioc

3.     Bulbuc Dragoș, cls. a IV-a, , Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, prof. coordonator Gina Prodan

4.     Pohonțu Ilinca Maria, cls. a III-a, Școala ”Nicolae Iorga”

5.     Gradu Natalia, cls. a IV-a, Școala Primară ”Gh. Asachi”, prof. coordonator Beatrice Arbore

6.     Petrea Mihai, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator Anca Rotariu

Premiul II

1.     Munteanu Anda-Ioana, cls. a III-a, Școala Gimnazială ”B.P. Hașdeu”, prof. coordonator Nona Agape

2.     Adăscăliței Maria Sofia, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, prof. coordonator Daniela Busuioc

3.     Hausner Olaru Rareș Marian, cls. a III-a Școala Primară ”Gh. Asachi”, prof. coordonator Beatrice Arbore

4.     Boroș Nicole-Maria, cls. a IV-a, Școala Primară ”Gh. Asachi”, prof. coordonator Beatrice Arbore

5.     Gorea Delia, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator Anca Rotariu

Premiul III

1.     Diaconu, Justin William, cls. a III-a, Școala Primară ”Gh. Asachi”, prof. coordonator Beatrice Arbore

2.     Păulescu Cojocariu Briana, cls. a IV-a, Școala Primară ”Gh. Asachi”, prof. coordonator Beatrice Arbore

3.     Postolachi Cernat Alexandru, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii

4.     Bungeac David, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator Anca Rotariu

5.     Adam Ioana, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, , prof. coordonator Anca Rotariu

6.     Gugoașă Thea Letiția, cls. a IV-a , Școala Primară ”Gh. Asachi”, prof. coordonator Beatrice Arbore

Mențiune

1.     Mitrofan Ema, cls. a III-a, Școala Gimnazială ”B.P. Hașdeu”, prof. coordonator Nona Agape

2.     Mihalache Irina Maria, cls. a IV-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, prof. coordonator Daniela Busuioc

3.     Barbu Isabella Maria

7.     Șipoș Anastasia, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator Anca Rotariu

8.     Prisacariu Amira, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator Anca Rotariu

9.     David Sebastian, cls. a II-a, Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator Anca Rotariu

10.  Antohi Cristian, cls. a II-a Școala Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, Lunca Cetățuii, prof. coordonator Anca Rotariu

CICLUL GIMNAZIAL

PREMIUL I

1.     Gall Maria, clasa a VIII-a, Colegiul Național “Costache Negruzzi”, profesor coordonator Anca Voicu-Ghenghea

2.     Chirița Călina Maria, clasa a VIII-a, Colegiul Național “Costache Negruzzi”, profesor coordonator Anca Voicu-Ghenghea

3.      Iftode Ioana Denisa, clasa a VII-a, Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu” Iași,  profesor coordonator Busuioc Daniela

PREMIUL II

1.     Tudor Mihai, clasa a V-a, Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu” Iași,  profesor coordonator Busuioc Daniela

2.     Constantin Ana , clasa a  VIII-a, Școala Gimnazială Păușești, Profesor coordonator Atudosiei Elena

3.     Buliga Ștefana, clasa a VII-a, Liceul Teoretic ”Varlaam Mitropolitul”, profesor coordonator Sabina Ignățel

PREMIUL III

1.     Diac Roxana, clasa VII-B, Școală Gimnazială ”Comandor Alexandru Cătuneanu”, profesor coordonator Anca Elena Rotariu

2.     Teodora Enăchescu, clasa a VI-a, Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu” Iași, profesor coordonator Carmen Ilaș

3.     Gavril Alexandra-Daria, cls. a VII-a, Colegiul Național ,,Mihai Eminescu” Iași, profesor coordonator Voicu Cristina

MENȚIUNE

1.     Cilibiu Briana, Clasa a V-a, Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu” Iași, profesor coordonator Busuioc Daniela

2.     Borș Emilia, Clasa a VII-a, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iași, profesor coordonator Busuioc Daniela

3.     Melisa-Magdalena Rusu, clasa a V-a,   Liceul Teoretic “Lascăr Rosetti” Răducăneni, profesor coordonator, Ursache Andreea

4.     Pascal Bianca, clasa a VII-a, Liceul Teoretic ”Varlaam Mitropolitul” Iași , profesor coordonator Sabina Ignățel

5.     Ivașcu Teodora, clasa a VI-a, Liceul Teoretic ”Varlaam Mitropolitul” Iași , profesor coordonator Sabina Ignățel

6.     Bantu Raluca; clasa a V-a; Colegiul Național ”Mihail Sadoveanu” Iasi, profesor coordonator Avram Cristina

7.     Dumitrașcu Ruxandra-Cezara, cls. a VII-a, Şcoala Gimnazială ,,Titu Maiorescu” Iaşi, Voicu Cristina

 

CICLUL LICEAL

 

PREMIUL I

1.     Cozmei Bianca-Andreea, clasa a X-a, Palatul Copiilor, coordonator prof. Andreia Macarov

2.     Mustață Elena Teodora, Liceul cu Program Sportiv Iași, clasa a X-a, profesor coordonator Onuță Mihaela

3.     Sandu Ioan-Cristian, clasa a XI-a, profesor coordonator Vraciu Mihaela-Camelia, Colegiul Național “Ștefan cel Mare”, Hârlău

4.     Cuţîi Corina , clasa a XII-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Ilaş Carmen

5.     Zamfir Andra, clasa a XI – a, Liceul Teoretic “Lascăr Rosetti” Răducăneni, profesor coordonator Simona Lebădă

PREMIUL II

1.     David Cristina Elena, clasa a XI-a, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hârlău, Profesor coordonator Vraciu Camelia Mihaela

2.     Verdeș Ilinca-Letiția, clasa a IX-a , Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, Profesor coordonator Carmen Florina Ilaș

3.     Ghiciuc Anastasia-Ioana, clasa a X-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Ilaş Carmen Florina

4.     Roșu-Pașcu Paraschiva, clasa a X-a, profesor coordonator Vraciu Mihaela-Camelia, Colegiul Național “Ștefan cel Mare”, Hârlău

5.      Popouțanu Elena, clasa a XI-a, profesor coordonator Vraciu Mihaela-Camelia, Colegiul Național “Ștefan cel Mare”, Hârlău

PREMIUL III

1.     Aneculăesei Daria-Maria, clasa a X-a , Liceul Teoretic “Vasile Alecsandri” Iasi, profesor coordonator Manolache Mihaela

2.     Răducanu Georgiana-Elena, clasa a X-a,  Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Busuioc Daniela

3.     Enachescu Alexandra-Maria, clasa a IX-a, Colegiul Național ”Mihail Sadoveanu” Iasi, profesor coordonator Lotus Havarneanu

4.     Tuguliță Oana Adriana, clasa a IX -a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Carmen Florina Ilaș

5.      Ciobanu Andreea-Otilia, Clasa a XI-a , profesor coordonator Vraciu Mihaela-Camelia, Colegiul Național “Ștefan cel Mare” Hârlău

MENȚIUNI

1.     Diana-Petronela David, clasa a IX-a, Liceul Teoretic “Lascăr Rosetti” Răducăneni, profesor coordonator Andreea Ursache

2.     Cibotariu Robert-Andrei, clasa a XI-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Andronic Alina

3.     Crețu Bianca Melissa, clasa a XI-a, Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Vasile cel Mare”, Iași, profesor coordonator Arbore Beatrice

4.     Enache Mariana-Alexandra, clasa a X-a, Liceul cu Program Sportiv Iași, clasa a X-a, profesor coordonator Onuță Mihaela

5.     Saulea Denisa Maria, clasa a IX-a , Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Carmen Florina Ilaș

6.     Enache Iuliana Magdalena, clasa a X-a, profesor coordonator Vraciu Mihaela-Camelia, Colegiul Național “Ștefan cel Mare”, Hârlău

7.     Stelian-Marian Vârvea, clasa a IX-a, Liceul Teoretic “Lascăr Rosetti” Răducăneni, profesor coordonator Andreea Ursache

8.     Ababei Alexandru, clasa a X-a, , profesor coordonator Vraciu Mihaela-Camelia, Colegiul Național “Ștefan cel Mare”, Hârlău

9.     Moșneagu Evelina Georgiana, clasa a IX-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Carmen Florina Ilaș

10.  Dobre Daria, clasa a X-a, Colegiul Național ”Garabet Ibrăileanu”, profesor coordonator Carmen Florina Ilaș

Prin bunăvoința Ambasadei Statelor Unite ale Americii la București, câștigătorii vor avea parte de premii generoase. Acestea vor putea fi ridicate de la sediul Bibliotecii „Gh. Asachi”, compartimentul American Corner, începând de astăzi 26 februarie, în fiecare zi lucrătoare între orele 10 și 17, pe baza permisului de bibliotecă.

Mulțumiri alese juriului!!

Felicitări tuturor concurenților!

Vă așteptăm cu drag și la edițiile viitoare!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here